Światło pustego grobu

W Duszpasterstwie Akademickim "Resurrexit" odsłonięty został obraz Arona Knosali.

Rozpoczęcie jubileuszowych obchodów 20-lecia Duszpasterstwa Akademickiego "Resurrexit" było zaplanowane na poniedziałek 26 października, w uroczystość odpustową ku czci św. Jana Pawła II, patrona akademickiej kaplicy.

Rozwój pandemii pokrzyżował plany i ograniczył rozmach wydarzenia. Ks. Łukasz Knosala, obecny duszpasterz akademicki, odprawił Mszę św. odpustową, w której mogła uczestniczyć jedynie garstka studentów. Pozostali zostali zaproszeni na transmisję online.

W dalszej części świątecznego wieczoru odbyło się odsłonięcie obrazu Arona Knosali.

- W ostatnim czasie przeprowadziliśmy remont w całym naszym duszpasterstwie. Cieszę się, że to miejsce pięknieje, a że wyrazem piękna jest przede wszystkim sztuka, to od marca trwały rozmowy z Aronem Knosalą nt. obrazu, jaki mógłby u nas powstać. Marzyłem o tym, żeby na 20 lat duszpasterstwa powstało coś wyjątkowego - mówi ks. Łukasz Knosala.

Obraz, który jeszcze nie ma swojego tytułu, przedstawia scenę z Ewangelii, kiedy apostołowie Piotr i Jan przybiegli do grobu i nie znaleźli w nim ciała Pana Jezusa.

Aron Knosala wyjaśniał studentom symbolikę sceny, którą namalował na jednej ze ścian w głównej sali duszpasterstwa. Mówił o świetle pustego grobu, mówił o odmiennym doświadczeniu św. Jana i  św. Piotra, mówił o procesie twórczym zanurzonym w modlitwie, ale też dzielił się przekonaniem, że śmierć jest tylko przejściem do życia z Bogiem na wieki.

Po świadectwie artysty odbyła się wspólna kolacja, a następnie modlitewna medytacja, do której przyczynkiem był odsłonięty obraz.

Dalsze jubileuszowe obchody odbędą się w bliżej nieokreślonym terminie i zależą od rozwoju pandemii.


Więcej o obrazie Arona Knosali napiszemy w "Gościu Opolskim" nr 45/2020 w niedzielę 8 listopada br.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..