GN 48/2020 Archiwum

Druga edycja Marszałkowskiego Kuriera Społecznego

Z inicjatywy marszałka Andrzeja Buły odbyła się konferencja samorządowców na temat pomocy społecznej w czasie pandemii. Dodatkowe fundusze otrzyma m.in. Caritas Diecezji Opolskiej.

Pierwsza edycja Marszałkowskiego Kuriera Społecznego realizowana była od kwietnia do czerwca br. na terenie 48 gmin. Wówczas działało 88 kurierów, którzy wsparli 2 200 seniorów i osób z niepełnosprawnością. Kurierzy dostarczyli potrzebującym 153 tysiące posiłków i paczek żywnościowych przygotowanych przez 47 lokalnych firm gastronomicznych. Koszt projektu to 1,4 mln złotych.

Na drugą edycję, rozpisaną na grudzień i styczeń, marszałek opolski przeznaczył 2 mln złotych.

- W ramach funduszy europejskich przeznaczyliśmy 48 mln zł na wsparcie społeczne. W tym 4,8 mln złotych przekazaliśmy Caritas Diecezji Opolskiej na środki ochrony osobistej dla pielęgniarek oraz 5 mln złotych dla Miasta Opole na wsparcie domów dziecka, osób starszych i na środki ochrony osobistej - podsumował marszałek Andrzej Buła.

- W drugiej części projektu na wsparcie społeczne mamy 5,4 mln złotych. W tym 2 mln złotych zostają przeznaczone na drugą edycję Marszałkowskiego Kuriera Społecznego, 400 tys. złotych dla Caritas Diecezji Opolskiej na potrzeby Centrum Opieki Paliatywnej w Starych Siołkowicach i Domu Księży Emerytów w Opolu, a 300 tys. złotych Miasto Opole na zakup 10 kontenerów wytchnieniowych oraz na inwestycje w szkole specjalnej w Opolu - podkreślił marszałek.

Jakie są różnice między rządowym projektem rządowym "Wspieraj seniora" a Marszałkowskim Kurierem Społecznym wyjaśniała Agnieszka Gabruk z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.

- Samorządowy nie wnoszą wkładu własnego, jak to jest w programie rządowym. Nasz projekt kierowany jest także do osób młodszych niż 70+ oraz do osób z niepełnosprawnościami. Ponadto kurierzy nie tylko dostarczają posiłki i leki, ale wspierają seniorów również rozmową telefoniczną czy rozmową przy płocie - wyjaśniała A. Gabruk. - Naszym celem było to, by kurierzy społeczni byli dla seniorów łącznikami ze światem zewnętrznym, by pomagali im w pokonywaniu samotności i poczucia izolacji związanej z epidemią. Połączyliśmy to z celami gospodarczymi, gdyż 2,7 mln złotych przeznaczyliśmy dla lokalnych podmiotów gastronomicznych, które podpisały z nami umowę - podkreślała A. Gabruk.

Podczas konferencji samorządowcy dziękowali za pierwszą edycję kurierów społecznych. - To świetny program, który nie tylko zbliżył nas do mieszkańców, ale stał się platformą komunikacji z nimi. Program został świetnie odebrany, otrzymaliśmy wiele podziękowań od seniorów za opiekę i od ich bliskich, którzy mieszkają zagranicą. Było to też wsparcie dla przedsiębiorców. Firma, która obsługiwała naszą gminę, utrzymała wszystkim pracowników i nie miała zaległości w płatnościach - mówiła Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt gminy Dąbrowa.

Ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej, przybliżył realia, w jakich obecnie pracują pielęgniarki, oraz sytuację w Centrum Opieki Paliatywnej, gdzie na 24 pacjentów hospicjum 24 jest zakażonych, a na 35 osób personelu zakażone są 32 osoby.

- 140 pielęgniarek, z których dziś około 20 procent jest na opiece nad dziećmi, w kwarantannie bądź izolacji, mają w terenie pod swoją opieką około 3 500 pacjentów każdego dnia. We wrześniu pielęgniarki wykonały 20 644 wizyty domowe u 3359 pacjentów - mówił ks. Drechsler. Podkreślał, że pielęgniarki mają pod opieką również pacjentów covidowych. - Gdyby nie pomoc marszałka, pielęgniarki nie miałyby w czym wejść do pacjentów covidowych. Musiałyby wejść w strojach służbowych, które ich nie zabezpieczają - mówił dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej, która otrzymała pieniądze na zakup środków i ubrań ochronnych.

Ks. Arnold Drechsler zwrócił też uwagę, że wiele mówi się o pacjentach covidowych leczonych w szpitalach, ale za mało mówi się o pacjentach covidowych, którzy przebywają w domach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama