GN 48/2020 Archiwum

Zmarł ks. Edmund Marek

W poniedziałek 16 listopada odszedł do Pana śp. ks. Edmund Marek, emerytowany proboszcz parafii św. Marcina Biskupa w Starym Lesie.

Zmarł ks. Edmund Marek   Śp. ks. Edmund Marek www.diecezja.opole

Szczegóły na temat pogrzebu zostaną podane wkrótce.

Śp. ks. Edmund Marek urodził się 18 kwietnia 1933 r. w Połomi (pow. Wodzisław) w rodzinie Józefa i Anastazji zd. Salamon jako najmłodszy z trojga rodzeństwa. Szkołę podstawową ukończył w rodzinnej miejscowości i kontynuował edukację najpierw przez rok w Państwowym Gimnazjum i Liceum Męskim w Rybniku, a następnie w nowo utworzonej Szkole Ogólnokształcącej Stopnia Podstawowego i Licealnego w Wodzisławiu, gdzie złożył egzamin dojrzałości w 1951 r. Bezpośrednio po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego w Nysie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego 17 czerwca 1956 r. w opolskim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, pełnią­cym funkcje kościoła katedralnego.

W latach 1956-1959 był wikariuszem w parafii św. Michała w Opolu-Półwsi, później administratorem w kolejnych parafiach: św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Lipowej (1959-1962), Świętej Rodziny w Samborowicach (1962-1986) i św. Marcina Biskupa w Starym Lesie, gdzie po kilku miesiącach posługi w 1986 r. w listopadzie został proboszczem. Funkcję tę sprawował do 1999 roku, kiedy przeszedł na emeryturę.

Wówczas zamieszkał w Rydułtowach na terenie archidiecezji katowickiej. W 2014 r. przeniósł się do Diecezjalnego Domu Księży Emerytów w Opolu.

W 1996 roku otrzymał od biskupa opolskiego tytuł dziekana honorowego.

Zmarł 16 listopada w wieku 87 lat.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama