Nowy numer 4/2021 Archiwum

Tradycyjnej kolędy nie będzie

Bp Andrzej Czaja wydał dekret odnośnie do tegorocznych odwiedzin duszpasterskich.

Tradycyjnej kolędy nie będzie   W tym roku nie będzie tradycyjnej wizyty duszpasterskiej w domach. Krzysztof Sentyrz

W związku z obowiązującym i zapowiadanym systemem ograniczeń i reżimów sanitarnych związanych z epidemią, biskup opolski wydał wczoraj (24 listopada) dekret dotyczący odwiedzin duszpasterskich w czasie pandemii.

Odwołuje w nim prowadzone w tradycyjnej formie odwiedziny duszpasterskie w okresie okołobożonarodzeniowym na terenie naszej diecezji, jednocześnie jednak zobowiązuje duszpasterzy do zastąpienia jej innymi inicjatywami duszpasterskimi. Mają one podtrzymać w wiernych przekonanie, że w trudnym czasie pandemii duszpasterze ich nie opuszczą, lecz jako szafarze Bożego błogosławieństwa, będą blisko nich w dobrej i złej doli.

Odwiedziny w domach może zastąpić przede wszystkim celebrowana w okresie po Bożym Narodzeniu, najlepiej wieczorem, uroczysta Eucharystia, na którą (uwzględniając ograniczenie liczby uczestników liturgii) zaproszeni będą przedstawiciele rodzin z danej dzielnicy, ulicy bądź jej części. Zależnie od wielkości parafii i świątyni takich Mszy św. może być kilka lub kilkanaście. Podczas owej liturgii będzie odmówiona modlitwa błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, można także poświęcić wodę przyniesioną przez wiernych.

Po tej Mszy św. będzie możliwe wspólnego kolędowanie, występ Kolędników Misyjnych bądź ministrantów. Wierni mogą też otrzymać obrazki kolędowe, bądź inne pamiątki, kawałki poświęconej kredy, by mogli pokropić mieszkanie wodą święconą, odprawić z domownikami tzw. "liturgię rodzinną" i zapisać na drzwiach kawałkiem poświęconej kredy litery i cyfry C+M+B+2021 lub nakleić na drzwi naklejkę z tymi symbolami.

Biskup opolski wzywa jednocześnie do wykorzystania okresu Narodzenia Pańskiego na inicjatywy duszpasterskie, np. adorację Najświętszego Sakramentu połączoną z adoracją Bożego Dziecięcia w Żłóbku, nabożeństwa kolędowe z katechezą i inne.

Pełna treść dekretu tutaj.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama