Nowy numer 3/2021 Archiwum

Feniks Specjalny Muzyczny dla opolskiego DIMK

Za co Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej otrzymał jedną z głównych nagród FENIKS 2020?

Feniks Specjalny Muzyczny dla opolskiego DIMK   Za ten dorobek DIMK otrzymał Nagrodę Specjalną - Muzycznego Feniksa 2020, jednak statuetka zostanie wręczona dopiero pod koniec grudnia Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Wyróżnienia Feniksów są przyznawane od dwudziestu lat, zawsze łączyły się z Targami Wydawców Katolickich organizowanych wiosną na Zamku Królewskim w Warszawie. W ubiegłym roku także Wydawnictwo Sindruk-DIMK z Opola prezentowało tam swoje publikacje. W tym roku, z uwagi na pandemię, targi się nie odbyły, a werdykt odnośnie Feniksów został odroczony do grudnia.

Nagroda ta jest formą docenienia wybitnych osób bądź jednostek działających na polu wydawnictw katolickich. Takich, które przysłużyły się w dziedzinie kultury, ale także promujących wartości chrześcijańskie. Stąd też wiele kategorii, do których co roku napływa kilkaset zgłoszeń.

- Feniks Specjalny to jedna z głównych nagród. To docenienie naszych starań zarówno na polu wydawniczym, jak i promocji religijnej kultury muzycznej - tłumaczy Ewelina Szendzielorz z Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu. - Otrzymaliśmy ją za całokształt działalności w zakresie muzyki kościelnej, bo tu nie tylko kształcimy przyszłych muzyków, ale prowadzimy też działalność kulturalną czy remonty organów w regionie, mamy szeroką współpracę z zagranicą. Tego efektem jest np. seria płytowa „Organy Śląska Opolskiego”, która w ubiegłym roku obchodziła swoje dziesięciolecie, bo kolejne koncerty nagrywane są przez wybitnych muzyków z Polski i całego świata właśnie na nowo wyremontowanych instrumentach. To też uznanie naszej jakości wydawniczej, po tym, jak rok temu Sindruk-DIMK znalazło się na liście Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wykazie wysoko punktowanych wydawnictw.

Wymienia dotychczasowy dorobek: serie płytowe "Musica Silesiae" oraz "Magister et Discipuli", a także książkowe: "Opoliensis Musica Ecclesiastica", publikacje duszpasterskie" (cykl „W służbie...”), czasopisma ("Folia Organologica") czy publikacje dla dzieci.

- Cieszymy się bardzo z tej honorowej nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. To dla nas prestiż, ale też ogromna motywacja do dalszych działań. Mam nadzieję, że kolejne publikacje będą zdobywały tę nagrodę w następnych latach - podsumowuje Ewelina Szendzielorz. Podkreśla, że ta szeroka idea wydawnicza jest zasługą ks. Grzegorza Poźniaka, dyrektora DIMK i redaktora wszystkich dzieł. - To dzięki jego staraniom powstają kolejne pozycje płytowe, książkowe, on dba też o wysoki poziom wydawniczy.

Opolskie wydawnictwo zauważono już w ubiegłych latach: w 2018 roku wyróżnienie Feniksa otrzymały dwie płyty z serii "Organy Śląska Opolskiego" zaś w zeszłym roku książka „O organach z dziećmi i dla dzieci” autorstwa ks. Grzegorza Poźniaka.

Statuetka na razie czeka na laureatów w Warszawie - ze względu na sytuację epidemiczną nagrody główne zostaną wręczone pod koniec grudnia na kameralnej gali, zaś pozostałe wyróżnienia rozesłano pocztą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama