W Opolu z okazji 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego otwarto wystawę "PRL - epoka szarej rzeczywistości".
W niedzielę będzie kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego, dlatego w taki obrazowy sposób chcemy przypomnieć, jak wyglądały czasu PRL i jaka tamta rzeczywistość była. Coraz częściej nie sposób nie zauważyć, że sporo praktyk tamtych czasów wraca. W tym względzie wystawa ma swoje dodatkowe przesłanie, może nawet ważniejsze niż przypominanie tego, co było - powiedział dzisiaj, podczas otwarcia w Opolu wystawy plenerowej "PRL - epoka szarej rzeczywistości", prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski.
- Wystawa mówi o "szarym PRL-u", o codzienności, która towarzyszyła ludziom walczącym o naszą wolność. Wolność, która nie jest nam dana raz na zawsze. Mam nadzieję, że wystawa będzie krzewić dzisiaj w nas poczucie solidarności. Przesłaniem wystawy jest: nie zapomnijmy, że w tych czasach również potrzebna jest nam solidarność. Musimy dbać o naszą wolność - powiedziała Agnieszka Rybka, córka śp. Romana Kirsteina, jednego z opolskich przywódców pierwszej Solidarności.
- Tę wystawę powinni oglądać i poznawać ludzie młodzi. Żeby wiedzieli o czasach, kiedy nic nie było na wyciągnięcie ręki tak, jak teraz. Nie mieliśmy paszportów w domach, nie mogliśmy wyjeżdżać za granicę, nie wszystko mogliśmy kupić, o czym świadczą te fotografie - powiedziała Urszula Zajączkowska, kustosz Izby Pamięci Solidarności.
Wystawa będzie prezentowana na deptaku ul. Krakowskiej do końca roku. Przygotowana została przez miasto Opole, Izbę Pamięci Solidarności i Fundację im. R. Kirsteina. Jej autorami są Urszula Zajączkowska i Marian Buchowski. Ilustrowana jest głównie zdjęciami Jerzego Stemplewskiego z czasów PRL w Opolu.