Jego specjalnością jest liturgika. Jest także doktorem germanistyki.
Ks. Marcin Worbs urodził się w Opolu (rocznik 1963). Święcenia prezbiteratu przyjął w 1987 r. w Opolu z rąk bp. Alfonsa Nossola. W latach 1987-1990 był wikariuszem w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bytomiu. Od 1990 do 1995 studiował filologię germańską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu oraz na uniwersytetach w Bambergu, Heidelbergu i Monachium. Od 1995 jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Teologicznego i Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego.
Pracuje naukowo nad zagadnieniami teologii liturgii, liturgicznej antropologii oraz kulturowego wymiaru liturgii. Swój doktorat poświęcił zrodzonemu w Nysie, a potem rozprzestrzenionemu na terenie Niemiec młodzieżowemu ruchowi odnowy liturgicznej „Quickborn”. Praca habilitacyjna ks. M. Worbsa dotyczyła liturgicznej refleksji jednego z największych teologów XX wieku - Romana Guardiniego, także związanego z „Quickbornem”. Natomiast tzw. książka profesorska poświęcona jest chrystocentryzmowi w liturgii w ujęciu Josefa Andreasa Jungmanna.
Ks. Worbs ma na swoim koncie prawie 30 książek, których jest autorem lub redaktorem, oraz wiele artykułów naukowych. Od 1995 r. jest diecezjalnym duszpasterzem ds. międzynarodowej wymiany młodzieży, a od 2000 r. diecezjalnym duszpasterzem nauczycieli akademickich. Przez wiele lat był organizatorem i moderatorem Wielkopostnych Wykładów Otwartych. Współpracuje z renomowanym periodykiem homiletycznym „Gottes Wort im Kirchenjahr”, w którym dotąd opublikował około 50 kazań.
Odbył kilka dłuższych pobytów naukowych w Niemczech i w Rzymie (1998, 2005-2006, 2017). W latach 2002-2005 był prodziekanem ds. studentów i współpracy z zagranicą Wydziału Teologicznego UO. Od 2005 r. jest członkiem towarzystwa naukowego „Görres-Gesellschaft zur Pflege der Wissenschaft”.
Serdecznie gratulujemy!