Serię wydawnictwa "Gaudium" otwiera książka autorstwa ks. prof. Jerzego Misiurka i ks. prof. Jarosława M. Popławskiego poświęcona ks. Antoniemu Zawistowskiemu.
W książce została opisana historia życia błogosławionego kapłana od jego urodzenia aż po męczeńską śmierć w obozie koncentracyjnym w Dachau. Oprócz biografii błogosławionego Antoniego czytelnicy znajdą w publikacji również opis jego duchowej drogi, zainteresowań i wartości, jakimi żył. Poznają główne dziedziny teologii, którymi się interesował, jego wkład jako wicerektora seminarium duchownego w Lublinie w formowanie kapłanów, a także zaangażowanie w prace duszpasterskie w Kościele.
- Książka autorstwa ks. prof. Jerzego Misiurka i ks. prof. Jarosława M. Popławskiego "Błogosławiony ks. Antoni Zawistowski. Wierny Bogu w każdej próbie" to pierwsza pozycja z serii Wierni Bogu, w której autorzy przedstawiają postacie lubelskich błogosławionych z czasów II wojny światowej. Głównym źródłem, z którego korzystali autorzy, są materiały zgromadzone w Archiwum Archidiecezjalnym Lubelskim. Wśród błogosławionych, których losy zostaną opisane w nowej serii, są m.in.: bp Władysław Goral, ks. Kazimierz Gostyński, ks. Stanisław Mysakowski, ks. Zygmunt Pisarski i Stanisław Starowieyski. Okładkę publikacji zaprojektował prof. Leszek Mądzik - informuje wydawnictwo „Gaudium”.
Świadkowie życia błogosławionego i jego męczeńskiej śmierci, których wypowiedzi przywołują autorzy, pokazują, że był to człowiek oddany Bogu i ludziom. Jedno z obozowych wspomnień mówi o tym, że gdy złapano wygłodniałego więźnia na kradzieży chleba, ks. Zawistowski, zwracając się do współwięźniów, powiedział: kto jest bez grzechu, niech pójdzie i doniesie strażnikom, i od tego momentu oddawał mu swoją porcję, aby ten nie musiał z głodu kraść. Nikt nie doniósł na winowajcę, który - według opinii świadków - przeżył obóz. W świecie, gdzie często materializm i konsumpcjonizm determinują ludzi, postać ks. Antoniego może zainspirować do zmiany patrzenia na rzeczywistość i podjęcia troski o osobistą świętość.
Książka została przygotowana i wydana nakładem Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”.