Nowy numer 24/2021 Archiwum

Przygotowują się do święceń kapłańskich

Spotkanie z diakonami w redakcji "Gościa Opolskiego".

W opolskiej redakcji „Gościa Niedzielnego” 18 marca gościli diakoni odbywający praktyki duszpasterskie w parafiach diecezji opolskiej.

Do przyjęcia święceń kapłańskich w tym roku przygotowuje się czterech diakonów: Michał Banaś (praktykę duszpasterską odbywa w parafii pw. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła w Kędzierzynie-Koźlu), Daniel Chudala (praktyka w parafii katedralnej), Dariusz Karbowski (praktyka w parafii pw. św. Bartłomieja w Głogówku) i Przemysław Kaziszyn (praktyka w parafii Bożego Ciała w Oleśnie).

Dwaj pierwsi przyjmą święcenia w katedrze opolskiej w wigilię Zesłania Ducha Świętego (22 maja), dk. D. Karbowski sześć dni wcześniej w Głogówku, a dk. P. Kaziszyn przyjmie święcenia nieco później. – Nie czujemy się odosobnieni przez fakt, że w małym gronie będziemy przyjmować święcenia. Na święcenia w katedrze się czeka. Myślę, że każdy kto przychodzi do seminarium ma jakiś obraz tego dnia-właśnie w katedrze. Symbolika katedry: kościół-Matka to jest coś ważnego. Ważne by spędzić ten dzień w tych murach, w których nasi poprzednicy, nasi proboszczowie też przyjmowali święcenia. To też jest bardzo wymowne – podkreśla dk. Michał Banaś.

– Będę miał święcenia osobno, dlatego, że musi je zobaczyć parafia w Głogówku, w której odbywam praktykę diakońską. Tam przyjąłem święcenia diakonatu i od tego momentu pracuję w parafii (w sierpniu ubr. – przyp. ak). Jestem bardzo zżyty z ludźmi, którzy tam mieszkają. Więc nie mogę im czegoś takiego zrobić, że ja pójdę do katedry, a oni tego nie będą widzieli – mówi ks. diakon Dariusz Karbowski, który pochodzi z diecezji pelplińskiej i ma już za sobą ukończone studia teologiczne na KUL, ekonomiczne na Politechnice Gdańskiej i studia licencjackie z historii Kościoła na UPJPII w Krakowie. Dlatego zaraz po święceniach diakonatu rozpoczął praktykę duszpasterską w Głogówku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama