Nowy numer 15/2021 Archiwum

W oczekiwaniu na Światło

W tej mierze, w jakiej jesteśmy zjednoczeni z Chrystusem, już dziś "przeszliśmy ze śmierci do życia", już teraz żyjemy życiem wiecznym... - przypomina homilia Benedykta XVI z Wigilii Paschalnej.

W oczekiwaniu na Światło   Ks. dr Andrzej Demitrów, redaktor cyklu. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Spędzając te najważniejsze dni roku liturgicznego głównie w domu, w gronie najbliższej rodziny warto poświęcić jakiś czas na rozważanie tajemnicy zmartwychwstania. Pomocą może być w tym nowy tom cyklu „Mistagogia Benedicti” zbierającego nauczanie papieża seniora. Ten poświęcony jest tajemnicy zmartwychwstania Pańskiego i Oktawie Wielkanocy.

Ks. prof. Mariusz Rosik przypomina we wstępie słowa Benedykta XVI: „Jeśli uważnym sercem słuchamy świadków i otwieramy się na znaki, którymi Pan ciągle na nowo uwiarygodnia ich i siebie samego, wtedy wiemy: On prawdziwie zmartwychwstał. On jest żyjącym”.

– Tom otwiera homilia niewchodząca w skład nauczania papieskiego, bo wygłoszona jeszcze przez kardynała J. Ratzingera na tydzień przed śmiercią św. Jana Pawła II. To był czas, kiedy kardynałowie zastępowali papieża będącego już praktycznie na łożu śmierci – Wigilię Paschalną celebrował właśnie kard. Ratzinger. Dalej te z kolejnych lat, wygłoszone w Wigilię Paschalną i Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, orędzie „Urbi et orbi” z tego dnia oraz homilia z Jerozolimy. Przepiękne są rozważania Regina coeli w Poniedziałek Wielkanocny, z pochyleniem się nad tajemnicą zmartwychwstania w kontekście drugiego dnia świąt. Jest też treść katechez generalnych ze środy z Oktawy Wielkanocnej, zawsze poświęcona oktawie i objawieniu się Chrystusa zmartwychwstałego apostołom. Tom wieńczy przepiękna homilia papieża Benedykta wygłoszona w Niedzielę Białą, na beatyfikację Jana Pawła II – wymienia ks. dr Andrzej Demitrów, redaktor wydania. Obszerniejszy wywiad o tej publikacji można znaleźć w "Gościu Opolskim" nr 12/ 2021 (tutaj).

Książka zawiera też przemówienia wygłoszone nie bezpośrednio w Oktawie Wielkiej Nocy, ale wokół tego wydarzenia, oraz dwie homilie związane z tematem zmartwychwstania. Całość to źródło inspiracji, głębokich myśli i medytacji tajemnicy odkupienia człowieka.

To już szósta część cyklu, poprzednie to: Adwent, Boże Narodzenie, Wielki Tydzień, Wielki Post i Objawienie Pańskie. Pomysłodawcy dedykują je kapłanom, osobom konsekrowanym i świeckim, którzy pragną rzetelnej formacji chrześcijańskiej, pogłębienia zrozumienia Pisma Świętego. Wszystkie można zamówić przez stronę www.benedyktyni-biskupow.pl.

W oczekiwaniu na Światło   Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

* Papież Benedykt XVI, Mystagogia Benedicti. Wprowadzenie w tajemnice roku liturgicznego. Wielka Noc Zmartwychwstania Pańskiego, Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego i Oktawa Wielkanocy. Papież Benedykt XVI (red. ks. dr Andrzej Demitrów), Wyd. Ordo et Pax, Fundacja Benedyktynów w Biskupowie, Biskupów 2021, ss. 243.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama