Trwają przygotowania do uruchomienia punktów szczepień powszechnych w Opolu i kilku innych miastach regionu.
Pierwszy, pilotażowy, punkt masowych szczepień na opolskim lodowisku Toropolu jest już prawie gotowy. Pierwszych chętnych zacznie przyjmować od wtorku 20 kwietnia. Kolejne mają ruszyć na przełomie kwietnia i maja.
- Jesteśmy na ukończeniu wszystkich prac i całej logistyki, która ma służyć sprawnemu funkcjonowaniu tego punktu - zapewnia Przemysław Zych, wiceprezydent Opola.
- Zarówno liczba miejsc, jak i szczepionek jest centralnie dystrybuowana, stąd zachęcamy wszystkich do rejestrowania się poprzez infolinię 989 lub portal e-pacjent. Szczepionkę przeciwko wirusowi SARS CoV-2 będą mogli tu przyjąć nie tylko mieszkańcy Opola, ale także z całego regionu, ale pamiętajmy też, że te wszystkie punkty, które już funkcjonują w regionie, będą też dalej szczepić - tłumaczy dr Tomasz Halski, prezes przychodni Śródmieście w Opolu, która koordynuje akcję na lodowisku Toropol. Obecnie oczekiwana jest dostawa pierwszych partii szczepionek - to od ich liczby w dużym stopniu będzie zależała liczba zaszczepionych osób.
Podczas konferencji prasowej koordynator, dr Tomasz Halski, wiceprezydent miasta Przemysław Zych oraz przedstawicielka policji Agnieszka Nierychła przedstawili stan przygotowań. Karina Grytz-Jurkowska /Foto GośćNa rozmrożonej, osuszonej i zabezpieczonej podłodze lodowiska stanęło dziesięć boksów (plus dwa dodatkowe, które zostaną uruchomione w razie potrzeby). Pozwoli to na zaszczepienie 180 osób na godzinę, a dziennie 1800 dawek szczepionki. Punkt będzie działał w godz. 8-18.
Miasto zapewniło miejsce i sfinansowało przystosowanie je do prowadzenia szczepień, wsparcia udzielił też wojewoda. Kadrę medyczną tworzy setka lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych itp., którzy zakończyli już odpowiednie szkolenie. Są też wolontariusze służby: straż pożarna, pogotowie ratunkowe oraz żołnierze, którzy będą odpowiedzialni za logistykę.
Aby zapewnić bezpieczeństwo sanitarne przed i po szczepieniu, zgłaszający się będą wchodzili jednym wejściem, przechodzili przez procedurę kwalifikacyjną przy jednym ze stanowisk, a po szczepieniu zostaną skierowani na drugą stronę Toropola, skąd po kwadransie obserwacji będą mogli wyjść innym wyjściem. Będzie też osobne wejście dla osób niepełnosprawnych i mających problem z wejściem po schodach. Koordynatorzy apelują też, by przychodzić dokładnie na czas, a nie z dużym wyprzedzeniem.
Taflę lodu pracownicy zastąpili ochronną nawierzchnią Karina Grytz-Jurkowska /Foto GośćToropol znajduje się w centrum Opola, niedaleko przystanku autobusowego MZK i dworca kolejowego, ale osoby posiadające skierowanie na szczepienie będą miały bezpłatny dostęp do parkingu przy amfiteatrze. O porządek zadba policja i straż miejska.
- Będą wspólne patrole piesze i zmotoryzowane. Spodziewamy się dużego nasilenia ruchu na Pasiece, dlatego na miejscu pracować będą nasi policjanci, którzy zadbają, aby nie tworzyły się korki i ruch odbywał się płynnie. Będziemy również podejmować ręczną regulację ruchu, zwłaszcza na skrzyżowaniu ul. Barlickiego i Piastowskiej. Chcemy umożliwić osobom wracającym ze szczepienia włączenie się do ruchu na ulicy Piastowskiej, kiedy natężenie ruchu jest największe - podkreśla Agnieszka Nierychła z Komendy Miejskiej Policji w Opolu.
Podobne punkty masowych szczepień przygotowywane są m.in. w kampusie Politechniki Opolskiej, w kluczborskiej hali czy byłej szkole przy ul. Stalmacha w Kędzierzynie-Koźlu. Łącznie ma powstać ich 16.
Na całej powierzchni lodowiska rozciągnięto wykładzinę. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość