Nowy numer 19/2021 Archiwum

Zmarł o. Roland Klose SVD

Pochodzący ze Zdzieszowic długoletni misjonarz na Tajwanie zmarł wczoraj w szpitalu w Prudniku.

Zgromadzenie Słowa Bożego (werbiści, SVD) poinformowało, że wczoraj 16 kwietnia w 58. roku życia w szpitalu w Prudniku zmarł o. Roland Klose. Był długoletnim misjonarzem na Tajwanie. Niedawno wrócił do Polski.

Roland Klose urodził się 24 sierpnia 1963 r. w Zdzieszowicach w rodzinie Gerharda i Stefani z domu Trela. Miał siostrę Kornelię.

Była to rodzina robotnicza. Ojciec pracował w Zakładach Koksowniczych w Zdzieszowicach. Matka Stefania była pracownikiem opolskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego, także w Zdzieszowicach.

Liceum ukończył w Gogolinie w 1982 roku i wstąpił do nowicjatu zgromadzenia misjonarzy werbistów w Chludowie. W latach 1983-1990 odbył formację zakonną i studia filozoficzno-teologiczne w Nysie i Pieniężnie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1990 r. w Pieniężnie.

Po święceniach został wikariuszem parafii werbistów w Rybniku (1990-1992). W 1992 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych i przez rok uczył się języka angielskiego. Od 1993 r. rozpoczął pracę misjonarską na Karaibach. Najpierw na St. Kitts i Nevis, a następnie na Jamajce. Potem wyjechał na Tajwan, gdzie pracował do niedawna. Ze względu na stan zdrowia wrócił do Polski w sierpniu 2020 r. i zamieszkał w klasztorze werbistów w Nysie. Zmarł 16 kwietnia na COVID-19.

Pogrzeb śp. o. Rolanda Klose odbędzie się 22 kwietnia o godz. 11 w parafii werbistów w Nysie (transmisja on-line będzie dostępna na stronie parafialnej).

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama