Nowy numer 24/2021 Archiwum

Kobieta w liturgii Kościoła

Wydział Teologiczny UO zaprasza na ogólnopolską konferencję online.

Ogólnopolska konferencja naukowa pt. Kobieta w liturgii Kościoła. Wokół motu proprio papieża Franciszka „Spiritus Domini” odbędzie się 28 kwietnia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego.

W styczniu br. papież Franciszek zmienił kanon Kodeksu Prawa Kanonicznego mówiący o udzielaniu na stałe posług lektoratu i akolitatu, dopuszczając do nich nie tylko mężczyzn – jak do tej pory – ale „Osoby świeckie, posiadające wiek i przymioty ustalone zarządzeniem Konferencji Episkopatu”, czyli także kobiety.

Konferencję organizuje Katedra Teologii Liturgicznej, Homiletyki i Komunikacji WT UO. – Ta inicjatywa jest nie tylko odpowiedzią na papieski dokument, ale również głosem w debacie społecznej nad godnością i znaczeniem kobiety, ujętym z perspektywy liturgii Kościoła – zaznacza ks. prof. Mateusz R. Potoczny, dziekan wydziału.

W konferencji wezmą udział teologowie i teolożki z kilku ośrodków naukowych w Polsce. Na temat liturgicznej posługi kobiet w Kościele prawosławnym i w tradycji luterańskiej będą mówić teolog prawosławny i ewangelicki.

Początek konferencji o godz. 9.30. Odbędzie się ona na platformie MS Teams. Organizatorzy proszą, aby zapisy na konferencję oraz certyfikaty uczestnictwa w wydarzeniu (w formie elektronicznej) zgłaszać do informatyka WTUO Przemysława Biliczaka (przemyslaw.biliczak@uni.opole.pl) do 26 kwietnia. Do konferencji będzie można dołączyć również bez wcześniejszego zgłoszenia, jednakże ze względów organizacyjnych chętni do udziału proszeni są o przesyłanie informacji o planowanym uczestnictwie.

Szczegółowy plan konferencji na następnej stronie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama