Nowy numer 24/2021 Archiwum

Rozmowy o wierze

O „Katechizmie dla średnio zaawansowanych” opowiada ks. dr hab. Jerzy Kostorz, dyrektor wydziału katechetycznego diecezji opolskiej, wykładowca Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego

Anna Kwaśnicka: Co było impulsem do przygotowania nowego katechizmu?

Ks. Jerzy Kostorz: W ramach wizytacji katechetycznych w parafiach księża proboszczowie wskazywali na coraz częściej pojawiający się problem osób dorosłych przygotowujących się do bierzmowania, czy narzeczonych przychodzących na spisanie protokołu przedmałżeńskiego, którzy nie mieli kompletnej katechezy. To znaczy nie uczęszczali na katechezę w szkole średniej, a czasem nie uczęszczali już w szkole podstawowej. Mimo że nie ma wymogu prawnego, by mieli ukończoną katechezę szkolną, to jednak w przygotowaniu do sakramentów, w formacji chrześcijańskiej wiedza z katechezy jest wymagana.

Proboszczowie opowiadali mi, w jaki sposób radzą sobie w takich sytuacjach. Okazuje się, że jedni posiłkują się starym katechizmem, który ma swoją długą tradycję w środowisku opolskim, inni zadają kandydatom do sakramentów tematyczne wypracowanie, jeszcze inni zapraszają ich na rozmowę na tematy religijne. Nie da się ukryć, że każdy robi to na własną rękę. Stąd impuls do przygotowania nowego katechizmu, który w moim pierwotnym zamyśle miał stać się narzędziem dla proboszczów, narzędziem, które będą mogli wykorzystać pod kątem przygotowania do sakramentów zarówno narzeczonych, bierzmowanych dorosłych, jak i rodziców oraz rodziców chrzestnych.

Dla średnio zaawansowanych, czyli dla kogo?

Myślę, że ten katechizm jest dobrym narzędziem, które przyda się w każdej rodzinie. Wiara jest w nim przedstawiona w sposób prosty i przystępny. Moim zamysłem było dotarcie do osób średnio zaawansowanych, ale nie w tym znaczeniu, żeby komuś wytykać, że jest dalej od Pana Boga, ale by podkreślić, że bez względu na to, na jakim etapie wiary jestem, zawsze mogę zrobić coś więcej. Wiele osób, niezależnie od tego, kim są, reagowały na ten tytuł stwierdzeniem: „Dla średnio zaawansowanych? W takim razie to dla mnie”.

Katechizm ma trzech autorów. Napisał go Ksiądz razem z Piotrem Bechtą i Zdzisławem Pytką…

Nie chciałem, aby był to katechizm opracowany tylko przez księży. Zależało mi na tym, by w jego przygotowanie zaangażować również osoby świeckie. Stąd pomysł zaproszenia do współpracy dwóch katechetów z dwóch rejonów naszej diecezji – z Kędzierzyna-Koźla i Olesna. Obaj już parę ładnych lat katechizują w szkołach średnich. W trójkę jesteśmy autorami tego katechizmu, ale w jego przygotowaniu wzięło udział znacznie więcej osób. Ważna była refleksja teologów, stąd konsultacje liturgistów, moralistów czy biblistów. Bardzo ważna była też dla mnie opinia duszpasterzy, bo to dla nich narzędzie. Zatem różne osoby na różnych etapach tworzenia katechizmu przeglądały treść katechez i nanosiły swoje poprawki i sugestie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama