Nowy numer 24/2021 Archiwum

Pożegnanie zastrzelonego policjanta

W piątek 7 maja w Raciborzu odbył się pogrzeb asp. Michała Kędzierskiego, który trzy dni wcześniej zginął, pełniąc służbę.

Pożegnanie zastrzelonego policjanta   Modlitwa nad grobem na cmentarzu w Raciborzu. Screen z transmisji uroczystości pogrzebowych

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się nabożeństwem żałobnym w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu. Mszy św. przewodniczył kapelan policji diecezji gliwickiej ks. Joachim Gondro. Następnie urna z prochami zmarłego funkcjonariusza została odprowadzona na cmentarz „Jeruzalem” w Raciborzu.

Całość odbyła się zgodnie z policyjnym ceremoniałem, z udziałem Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Kompanii Honorowej. Na cześć policjanta oddano salwę honorową, a w całym kraju w południe w geście solidarności i oddania hołdu włączone zostały syreny i światła policyjnych radiowozów.

W uroczystościach prócz najbliższych wzięli udział przedstawiciele policji na czele z Mariuszem Kamińskim, ministrem spraw wewnętrznych i administracji, gen. insp. dr. Jarosławem Szymczykiem, komendantem głównym Policji, Andrzejem Derą, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP, i Jarosławem Wieczorkiem, wojewodą śląskim. Był insp. Roman Rabsztyn, komendant Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz jego zastępcy, Dariusz Ptaś, sekretarz województwa śląskiego, komendanci wojewódzcy z innych garnizonów Policji, przedstawiciele szkół policyjnych, samorządów, koleżanki i koledzy, z którymi pełnił służbę, przedstawiciele władz miasta i powiatu, innych służb mundurowych oraz mediów, w których przed wstąpieniem do policji pracował Michał Kędzierski.

Pożegnanie zastrzelonego policjanta   Urna z prochami policjanta i zdjęcie, pokazujące świetnie jego osobowość. www.raciborz.policja.gov.pl

Inspektor Łukasz Krebs, komendant Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu, bezpośredni przełożony zmarłego funkcjonariusza, podkreślał w przemówieniu jego bohaterstwo, wypełnienie do końca słów roty ślubowania, oddanie życia na służbie, dbałość o bezpieczeństwo innych, jego ofiarność i zaangażowanie, koleżeńskość i gotowość do pomocy, serdeczność i uśmiech. – Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia – mówił.

Michał Kędzierski został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Zasługi za Dzielność przyznanym przez prezydenta RP oraz Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant” – przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, a także awansowany na stopień aspiranta.

Przed służbą w policji Michał Kędzierski był dziennikarzem w lokalnych mediach – w Radiu Vanessa i Raciborskiej Telewizji Kablowej, a także didżejem. Funkcjonariuszem Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu został 10 lat temu (w 2011 r.), pomagał też w biurze prasowym policji.

Pożegnanie zastrzelonego policjanta   Uroczystości pogrzebowe na cmentarzu. Screen z transmisji uroczystości pogrzebowych

Miał 43 lata. Zginął na służbie, zastrzelony we wtorek 4 maja w Raciborzu na ul. Chełmońskiego przez 40-letniego mieszkańca tego miasta, którego podejrzane zachowanie w przebraniu przypominającym policyjny mundur skłoniło zaczepianych przez niego kierowców do złożenia zgłoszenia. Napastnik przy próbie wylegitymowania przez asp. Kędzierskiego wyciągnął broń i postrzelił policjanta. Niestety, mimo podjętej reanimacji, funkcjonariusza nie udało się uratować.

Sprawca też został postrzelony przez drugiego policjanta z patrolu, ujęto go i obezwładniono. Był on już wcześniej notowany. Prokuratura przedstawiła mu zarzuty zabójstwa policjanta, usiłowania zabicia drugiego funkcjonariusza oraz nielegalnego posiadania znacznych ilości broni i amunicji. Grozi mu kara dożywotniego więzienia. Po wykonaniu wstępnych czynności przez Prokuraturę Rejonową w Raciborzu śledztwo przejmie Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama