Nowy numer 17/2024 Archiwum

Jesteśmy dla siebie darem

W Opolu zawiązuje się nowa wspólnota z dorosłymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną.

Za jej powstaniem stoją członkowie grupy założycielskiej L’Arche w Opolu.

Pierwsze otwarte spotkanie, na które serdecznie zapraszają, zaplanowali w sobotę 24 kwietnia, ale ze względu na trwające wówczas ograniczenia przesunęli je na sobotę 29 maja. Odbędzie się o 15.00 w „Starej Księgarni” przy parafii ojców jezuitów w Opolu (ul. Czaplaka 1).

Kroki do celu

Marzenie o domu L’Arche - bezpiecznym, ciepłym i rodzinnym miejscu - zrodziło się wśród członków opolskiej wspólnoty Wiara i Światło "Sól Ziemi". Pierwsze kroki zaczęli stawiać już w styczniu 2018 roku. Zawiązali grupę założycielską i nawiązali współpracę z Fundacją L’Arche Polska, która prowadzi domy we Wrocławiu, Poznaniu, podkrakowskich Śledziejowicach, a od niedawna także w Gdyni.

Opolanie mają świadomość, że nie pomogą wszystkim, że w domu, który chcą zbudować, nie zamieszka każdy, kto tego potrzebuje. Chcą jednak, by dom L’Arche z ich marzeń stał się znakiem dla mieszkańców Opola i Opolszczyzny. By przyczynił się do tego, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną będą miały swoje miejsce w społeczeństwie.

Na tej drodze najpierw sami głębiej poznawali filozofię i misję domów L’Arche oraz zasady ich funkcjonowania, a także powoli planowali pierwsze kroki, które mają zaprowadzić ich do realizacji marzenia. Od miesięcy nawiązują kontakty w środowisku lokalnym, poznają obowiązujące przepisy państwowe, pracują nad projektem domu, a także intensywnie poszukują odpowiedniej działki pod budowę.

Teraz chcą postawić kolejny krok, zapraszając do wspólnoty osoby z niepełnosprawnością oraz osoby, które widzą swoje miejsce w grupie opartej na więzach przyjaźni.

Nauka bycia razem 

- Naszym pragnieniem jest powstanie małego rodzinnego domu, w którym zamieszka od 6 do 8 osób z niepełnosprawnością intelektualną wraz z asystentami. Przed nami długa droga. Ale już dziś chcemy, aby wspólnota wokół projektu związanego z domem, pozwoliła na wspólne spędzanie czasu, wzajemne poznawanie się, wyjazdy integracyjne - opowiada Agnieszka Gramala z grupy założycielskiej L’Arche. Podkreśla, że chcą razem przeżywać radosną dorosłość osób z niepełnosprawnością intelektualną.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy