Nowy numer 24/2021 Archiwum

Poważne oskarżenia. Sprawa musi być roztropnie zbadana

Proboszcz parafii w Kopernikach złożył rezygnację. Trwa kanoniczne postępowanie.

- Wobec księdza Damiana wniesiono bardzo poważne oskarżenie, które musi zostać zbadane zgodnie z obowiązującym prawem. W obliczu tego oskarżenia ksiądz Damian złożył na ręce biskupa opolskiego rezygnację z kierowania waszą parafią, a na jego miejsce został wyznaczony ks. Sławomir Kwiatkowski - poinformował w niedzielę 6 czerwca w oświadczeniu skierowanym do parafian w Kopernikach (dekanat Otmuchów) delegat biskupa ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży i wiceoficjał Sądu Biskupiego w Opolu ks. Sylwester Pruski. Nagranie oświadczenia zostało zamieszczone na stronie diecezjalnego radia DOXA.

Były proboszcz parafii św. Mikołaja w Kopernikach, który pracował tam od kilkunastu lat, z powodu wniesionych oskarżeń złożył rezygnację z urzędu proboszcza w poniedziałek 31 maja. Ksiądz sam poinformował o tym parafian podczas wieczornej Mszy św. 31 maja. Bp Andrzej Czaja poprosił ks. Damiana - pozbawionego funkcji i urzędów kościelnych - o zamieszkanie w miejscu odosobnienia do czasu ostatecznego wyjaśnienia sprawy, poinformował parafian delegat w dzisiejszym komunikacie.

Oświadczenie delegata zostało przedstawione parafianom z Kopernik „ze względu na materię sprawy, która domaga się niezwykle roztropnego działania w prowadzonym postępowaniu, by nikt nie odniósł niezasłużonej szkody”.

- W chwili obecnej nic nie jest tak potrzebne księdzu Damianowi oraz tym, którzy wysunęli wobec niego oskarżenie, jak spokój i modlitwa za wszystkich, którzy, w jakikolwiek sposób, są w tę sprawę zaangażowani. Dlatego proszę was o zaprzestanie podejmowania działań, które nie służą sprawie. Mam tu na myśli na pierwszym miejscu rozpowszechnianie niesprawdzonych informacji, które mogą być bardzo krzywdzące dla niewinnych osób - apelował do mieszkańców Kopernik i miejscowości należących do parafii delegat biskupa opolskiego,  zwracając się jednocześnie do tych, którzy albo zostali pokrzywdzeni, albo posiadają wiedzę o skrzywdzeniu kogoś innego przez ks. Damiana o zgłoszenie się do niego.

Delegat biskupa opolskiego ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży pełni dyżury w każdą środę od godz. 8 do godz.13 oraz od 14 do 16 w Kurii Diecezji Opolskiej. Możliwy jest też kontakt mailowy: delegat@diecezja.opole.pl lub telefoniczny: 77 454 38 37 (w godzinach dyżuru); 515 337 789 (poza godzinami dyżuru).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama