To sztafeta pielgrzymkowa Drogami św. Jakuba. W tym tygodniu idzie przez naszą diecezję.
W ramach Roku Świętego Compostelańskiego 2021 przez Polskę wiedzie Gwiaździsta Pielgrzymka Drogami św. Jakuba pod hasłem "Wyjdź z twojej ziemi". Pielgrzymi wyruszyli z kilku punktów na wschodzie i północy kraju, i przemierzają Polskę drogami Via Regia, Camino Polaco z łączącą się z nią Drogą Pomorską oraz Drogą Wielkopolską, by spotkać się 25 lipca w katedrze św. Jakuba w Görlitz.
W tym tygodniu pielgrzymi przechodzą przez diecezję opolską. Już w sobotę 10 lipca kilku opolskich pielgrzymów towarzyszyło grupie z Górnośląskiego Klubu Przyjaciół Camino od Toszka.
- Balcarzowice to pierwsza miejscowość na terenie woj. opolskiego, przez którą przechodzi Via Regia. Oficjalne przekazanie pielgrzymich atrybutów nastąpiło w Zimnej Wódce, bo stąd od kościoła św. Magdaleny zaczyna się nasz opolski odcinek - tłumaczy Helmut Starosta z grupy Opolscy Pielgrzymi.
Chwila odpoczynku w gościnnej altanie... Karina Grytz-Jurkowska /Foto GośćZ Zimnej Wódki pielgrzymi przeszli sztafetą do Kamienia Śląskiego, kolejne etapy wiodły z Kamienia Śl. do Opola, we wtorek z opolskiej katedry do Dobrzenia Wielkiego, dziś (14.07.) pielgrzymi wędrują od św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim do Skorogoszczy, a stamtąd jutro wyruszą do Brzegu, do kościoła św. Jakuba.
- Wyruszyliśmy z Opola po Mszy św. w opolskiej katedrze, a po drodze do Dobrzenia nawiedziliśmy państwa Świtałów, gdzie zwykle przychodzimy jako opolscy pielgrzymi jakubowi na majówkę. Warto podjąć ten trud. I trzeba powiedzieć, że wszędzie na trasie spotykamy się z wielką życzliwością i gościnnością - przyznają pątnicy, odpoczywając w altanie państwa Świtałów w Opolu-Borkach. Ten odcinek pokonywali: Daria Pieczara z Chróścic, Renata Piechaczek z Wrzosek, Bogusława Tomczak oraz Danuta i Andrzej Drabikowie z Opola.
A potem dalej w drogę. Karina Grytz-Jurkowska /Foto GośćPielgrzymi niosą przez całą sztafetę i przekazują sobie na kolejnych etapach charakterystyczne atrybuty - na Via Regia są nimi: torba i kij oraz księga pamiątkowa, gdzie wpisują się i opisują każdy dzień wędrówki. To niezwykłe świadectwo tego szczególnego czasu.
- Każdy może iść, dołączyć w dowolnym miejscu i iść tyle odcinków, ile kto chce. Pielgrzymowanie szlakami św. Jakuba ma charakter indywidualny albo w niewielkich grupach. Zresztą odbywa się w normalne dni robocze, więc na kolejnych etapach idzie przeważnie kilka, kilkanaście osób, choć są odcinki, gdzie są liczniejsze grupy - opowiada Danuta Drabik.
W piątek 16 lipca zakończy się opolski etap, a Gwiaździsta Pielgrzymka poprowadzi z Brzegu do Oławy i dalej, by połączyć się z pozostałymi biegnącymi przez Polskę nitkami Dróg św. Jakuba i dotrzeć do Zgorzelca.