Nowy numer 38/2021 Archiwum

Powietrze już drga

O hymnie Światowych Dni Młodzieży i o tym, jak te międzynarodowe spotkania zmieniają życie, opowiada Monika Chrzanowska z Olesna.

Anna Kwaśnicka: Moniko, jesteś jedyną reprezentantką diecezji opolskiej, która wzięła udział w nagraniu polskiej wersji hymnu ŚDM Lizbona 2023. Jak do tego doszło?

Monika Chrzanowska: Znalazłam ogłoszenie i wzięłam udział w przesłuchaniu. Spróbowałam, bo nie chciałam mieć poczucia straconej szansy. Nagrałam swoją autoprezentację oraz wykonanie piosenki „Jezus, najwyższe imię” do podkładu Huberta Kowalskiego, który jest aranżerem polskiej wersji hymnu „Powietrze już drga”. W maju dowiedziałam się, że znalazłam się w gronie ponad 150 chórzystów i muzyków z 28 diecezji.

Podczas ŚDM w Krakowie zajmowałaś się działką medialną, a nie muzyczną. Umiejętność śpiewania też należy do Twoich talentów?

Tak naprawdę to zdolności muzyczne były moim pierwszym odkrytym talentem i punktem zaczepienia w Kościele. Kiedy miałam trzy lata, po raz pierwszy zaśpiewałam do mikrofonu podczas Rorat. Moi najbliżsi wspominają, że byłam podekscytowana tym, że mogłam usłyszeć swój głos w kościelnych głośnikach. Wprawdzie nigdy nie należałam do żadnego chóru, ale wykonywałam psalmy na odpustach, śpiewałam na pielgrzymkach czy z zespołem, który działa przy Odnowie w Duchu Świętym w Oleśnie.

Jak wyglądały prace nad nagraniem hymnu?

Pierwszy zjazd mieliśmy w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Muzycznie poprowadziliśmy czuwanie modlitewne w Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Wtedy pierwszy raz poczułam siłę chóru, i to połączonego z orkiestrą. Po raz drugi zjechaliśmy do Krakowa w pierwszej połowie czerwca i wtedy skupialiśmy się już tylko na hymnie ŚDM. Jest to radosny utwór, który mówi o przeżywaniu wiary w sposób żywy, na wzór Maryi. Zwrotki śpiewali soliści, a ja – jako chórzystka – zaśpiewałam refren i dwie wstawki w zwrotkach oraz na końcu charakterystyczne: „Uuu…”, które odróżnia polską wersję od portugalskiego oryginału. To zakończenie – jak mówił nam pan Hubert – może być wprowadzeniem do modlitwy.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama