W Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim prezentowana jest pierwsza część wystawy ikon, które powstały na Międzynarodowych Plenerach Ikonopisów na Wołyniu.
W Zamłyniu, tuż za granicą polską-ukraińską przebiegającą na Bugu, odbywają się dwutygodniowe Międzynarodowe Plenery Ikonpisów na Wołyniu. Współorganizowane są przez Konsulat Generalny RP w Łucku, Centrum Integracji w Zamłyniu oraz Lwowską Narodową Akademię Sztuk Pięknych.
W plenerach tych uczestniczą artyści z Polski i Ukrainy, katolicy, grekokatolicy i prawosławni. Od 2013 roku jednym z polskich reprezentantów jest Hubert Kampa z Dąbrówki Łubniańskiej, prezes Fundacji In Blessed Art.
- Te spotkania mają formę rekolekcji. Na miejscu jest z nami kapłan, jest codzienna Msza św., wspólna modlitwa. Atmosfera między artystami jest życzliwa i otwarta. Tworzymy razem, dużo ze sobą rozmawiamy. Wszyscy chętnie wymieniają się umiejętnościami, doświadczeniami, a nawet trikami. Podczas tych plenerów wiele się nauczyłem, ale przede wszystkim odkryłem współczesną ikonę i utwierdziłem się w przekonaniu, że ikonografia ma sens. Kiedy człowiek ciągle pracuje się nad ikonami na zamówienie, które są bardzo standardowe, po prostu się tym męczy. A okazuje się, że za każdym razem powstająca ikona może być trochę inna. Dzięki plenerom to zrozumiałem - mówi Hubert Kampa.
- Bardzo rozwinęło mnie to, jak zobaczyłem, że ikonę można interpretować dalej, że można poszukać czegoś nowego. Doświadczenie innych stylów dało mi refleksję, że pewne rzeczy w ikonie da się wyrazić, inaczej zinterpretować, chociaż wcześniej wydawało mi się, że jako ikonopis mogę malować tylko określone wizerunki - dzieli się H. Kampa.
Fragment wystawy. Anna Kwaśnicka /Foto GośćDzięki Fundacji In Blessed Art część prac, które powstały podczas 9 plenerowych spotkań w Zamłyniu, prezentowana jest na Opolszczyźnie. Ikony zostały podzielone na trzy tematyczne części. Pierwsza część to ikony Chrystusa, druga część to ikony Matki Bożej i świętych, a trzecia część - sceny biblijne. Od 25 sierpnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim prezentowana jest pierwsza część, czyli „Chrystus”, a w październiku pojawi się tutaj druga część wystawy.
Otwarciu ekspozycji towarzyszyła prelekcja Huberta Kampy na temat rozwoju ikonografii, a także krótka prezentacja działalności fundacji.