Wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego potrwa do 12 września.
Środowisko opolskich artystów zaczęło się formować w Opolu tuż po zakończeniu wojny. Pierwszymi plastykami, którzy przybyli na teren późniejszego województwa opolskiego byli m.in. Władysław Początek, Józef Szyller, Bronisław Gniazdowski, Stanisław Bober. Jednak dopiero w 1954 roku, biorąc pod uwagę powiększanie się kręgu artystów, podjęto zabiegi o utworzenie zinstytucjonalizowanego związku. W ten oto sposób powstał, liczący na początku 12 osób, Opolski Oddział Związku Polskich Artystów Plastyków – czytamy we wprowadzeniu do wystawy "Sztuka środowiska opolskiego po 1945 roku", która trwa w opolskim muzeum.
Na wystawie prezentowanych jest ponad 70 prac (grafika, malarstwo, 2 rzeźby) z kolekcji muzealnej. Dzieła trafiały do muzeum w różny sposób: przez zakupy, jako dary artystów lub ich rodzin oraz w wyniku przekazywania ich przez instytucje. Wszystkie - z wyjątkiem obrazu T. Maxa z 1936 r. - powstawały od lat powojennych do lat 90. XX wieku. Dzięki temu wystawa jest obrazem zmieniających się tendencji w malarstwie i grafice. Jest także – a może przede wszystkim – przypomnieniem najważniejszych twórców opolskich w drugiej połowie wieku XX.
Obok prac wyżej wymienionych na wystawie można zobaczyć obrazy i grafiki artystów żyjących i nieżyjących m.in. Jerzego Beskiego, Jana Borowczaka, Krzysztofa Buckiego, Zdzisława Chudego, Zdzisława Jarząbka, Mieczysławy Kamińskiej, Ryszarda Kowala, Jana Macieja Maciucha, Antoniego Marcolli, Wincentego Maszkowskiego, Tadeusza Maxa, Ruty Molin, Zygmunta Moryty, Mariana Nowaka, Adolfa Panitza, Bolesława Polnara, Zygberta Porady, Zenona Henryka Rachfalskiego, Edwarda Skoczka, Mariana Szczerby, Jana Szczyrby, Andrzeja Sznejweisa, Anny Wyrwisz, Aloizy Zacharskiej-Marcolli.
W sobotę 4 września o godz. 16 w sali wystaw czasowych Muzeum Śląska Opolskiego (wejście od strony kościoła na Górce) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Światło na obraz”. Tym razem Marta Podstawa-Boulkroune opowie o jednym z obrazów z prezentowanej właśnie wystawy tj. obraz Franciszka Pikuły „Pamiętajmy” (1955).