To już 20. Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych połączone z Jarmarkiem Niezwykłości.
W czwartek 9 września, dokładnie w południe, podczas oficjalnego otwarcia 20. Opolskich Dni Osób Niepełnosprawnych Przemysław Zych, wiceprezydent Opola wręczył na kolejne dwa dni symboliczny klucz do bram miasta Annie Wereszczyńskiej.
- Reprezentuję środowisko niepełnosprawnych, bo sama jestem osobą niedowidzącą. Wybrano mnie pewnie dlatego, że dwa lata temu zostałam laureatką Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych w Opolu i jako jedyna z Opolszczyzny dostałam się do Międzynarodowego Festiwalu Osób Niewidomych organizowanego przez Lions Club w Krakowie, gdzie też mi dobrze poszło - przyznaje Anna Wereszczyńska z Brzegu. - Niepełnosprawność nie przeszkadza w tym, by twórczo realizować, bo ja też komponuję, piszę swoje autorskie piosenki. Mam też rodzinę, jestem żoną, mamą 14-letniego już syna a w wolnych chwilach muzykuję - dodaje.
Takie wydarzenie to okazja do gratulacji i podziękowań. Karina Grytz-Jurkowska / Foto GośćWcześniej w opolskiej katedrze odprawiona została Msza św. w intencji osób starszych i niepełnosprawnych. Następnie scenę przy Placu Wolności opanowali artyści, którzy zarówno czwartek i piątek prezentują swoje talenty - zarówno niepełnosprawni, jak i zaprzyjaźnione formacje, jak np. orkiestra i chór z Kochcic, Groszowiczanki, Daniel Chodura jako muzyczny gangster z policyjną obstawą, ekipa z opolskiej "Magnolii" itd.
Tam też w czwartek uhonorowano osoby działające na rzecz niepełnosprawnych, kierowników warsztatów terapii zajęciowej, a dzień później rozegra się konkurs o Złotą Patelnię "Majster Kuchni" pod patronatem marszałka woj. opolskiego.
Publiczność żywo reagowała. Karina Grytz-Jurkowska / Foto GośćWśród gwiazd - w czwartek Monika Kuszyńska, której występ, zarówno śpiew jak i dialog z widownią, opowiadanie, jak radzi sobie ona z niepełnosprawnością jest swoistą terapią, Piotr Herdzina, Jolanta Kremer oraz Andrzej Bojarski z Gminną Orkiestrą Dętą z Prószkowa.
Na stoiskach w parku przy Placu Wolności pokazywane i sprzedawane są przepiękne, barwne dzieła powstające na warsztatach terapii zajęciowej w całym województwie: jest makrama, rękodzieło, obrazy, ozdoby na drzwi, stoły czy okna, ozdobne figurki, zabawki, wyroby ze szkła i papieru, koszyczki itd.
Prócz tego prowadzone są bezpłatne badania: pomiar ciśnienia, poziomu cukru czy sprawdzane znamion, działają punkty informacyjne ZUS-u, PFRON-u, sanepidu, policji itd., a w pobliskiej szkole nr 13 odbywają się sportowe zmagania.
Jak nie zatańczyć, kiedy na scenie śpiewają znane przeboje? Karina Grytz-Jurkowska / Foto GośćW piątek o godz. 11:00 rozpocznie się też wykład o rehabilitacji pocovidowej w sali Miejskiej Bibliotece Publicznej, w programie są też pokazy sprzętu rehabilitacyjnego. Organizatorem imprezy jest Wojewódzkie Towarzystwo Walki z Kalectwem. Wydarzenie dofinansowane jest przez samorząd województwa ze środków PFRON.
Program wydarzenia tutaj:
Materiały organizatora(obraz) |