VI Festiwal Mikołaja z Koźla odbywać się będzie już 17-19 września w Kędzierzynie-Koźlu.
Pozostawiony przez urodzonego w XVI w. w Koźlu mnicha Kodeks nadal jest inspiracją dla współczesnych wykonawców. Mikołaj z Koźla był franciszkaninem, misjonarzem i średniowiecznym intelektualistą. Pozostawiony przez mnicha rękopis, obecnie znajdujący się w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego, to zapiski czynione podczas jego podróży misyjnych po pograniczu Śląska i Moraw w latach 1416-1423.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu jest zapisany w owym kodeksie werset allelujatyczny ku czci Najświętszej Marii Panny "Maria rubens rosa".
Koncerty zainauguruje w piątek 17 września o 19.00 występ białostockiej Scholi Gregoriana Sancti Casimiri z programem "Cantus Mariales", a w ich repertuarze znajdzie się dawna muzyka liturgiczna pochodząca ze źródeł czeskich i z innych części Europy i Polski, a także maryjne utwory z rękopisu Mikołaja z Koźla.
W sobotę 18 września o 19.00 będzie można zaprezentuje się zespołu wrocławskich kameralistów Stoltzer Ensemble w programie „Skarby muzyki sakralnej XV wieku”.
Natomiast w niedzielę 19 września w koncertach barokowych będzie można usłyszeć: o 16.00 cenionego wirtuoza organów: Jana Bokszczanina, w programie „Z muzyką organową przez wieki” a o 19.00 w koncercie finałowym zespół Camerata Vistula z towarzyszeniem solistki Marty Czarkowskiej (sopran) z programem „Maria Rubens rosa” zawierającym m. in. orkiestrowe opracowanie średniowiecznej sekwencji, pochodzącej z rękopisu Mikołaja z Koźla.
Koncerty odbędą się w kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie Koźlu.
Wstęp ze względów epidemicznych za okazaniem bezpłatnych wejściówek i zaproszeń (do nabycia w kasach kin "Chemik" i "Twierdza" w Kędzierzynie-Koźlu).
Szczegóły na: www.mikolajzkozla.pl. Dokładny program znajduje się tutaj.
(pdf) |