Nowy numer 38/2021 Archiwum

Pobiegną Tropem Wilczym

W niedzielę 19 września o 12.00 w Grodkowie rozpocznie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

– Impreza ma na celu uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych, propagowanie wiedzy z historii najnowszej w sposób atrakcyjny dla każdego pokolenia a także promocję biegania jako formę spędzania wolnego czasu, zdrowego stylu życia i sportu – tłumaczy organizator, Władysław Trzaskawski.

Bieg przygotowuje Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Grodkowie, reprezentowana przez organizatora lokalnego – Danutę Trzaskawską.

W południe zacznie się bieg główny na dystansie 1963 m – odległość ta symbolizuje rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka, ps. "Lalek". O 12.30 wytrwali mogą pobiec na 5 km. Start i meta na rynku przy ratuszu. Przewidziano udział max. 300 osób, zapisy na stronie: https://dostartu.pl lub w dniu biegu. Szczegóły na https://www.facebook.com/GrodkowTropemWilczym/, kontakt: d.trzaskawska@gmail.com.

Dzień wcześniej, w sobotę 18 września niedaleko, na Polanie Śmierci pod Starym Grodkowem (główne uroczystości – rozpoczęcie Mszą św. polową o 14.00) i na terenie dawnego majątku Scharfenberg koło Malerzowic Wielkich (o godz. 10.00) odbędą się oficjalne uroczystości dedykowane zamordowanym żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu VII Śląskiego, podkomendnym kpt. Henryka Flamego "Bartka". W tym roku bowiem mija 75 lat od operacji UB/NKWD "Lawina".

 

Pobiegną Tropem Wilczym   Materiały organizatora Pobiegną Tropem Wilczym   Materiały IPN w Opolu

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama