- Miejsce człowieka jest w niebie, dlatego trzeba nam nieustannie być gotowym na śmierć - mówił ks. Grzegorz Górnik MSF podczas obchodów 20-lecia wspólnoty Apostolstwa Dobrej Śmierci w parafii MBWW w Kluczborku.
Te cele od 20 lat realizują członkowie ADŚ w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku. - Dziękuję wam za to, że co miesiąc spotykacie się, za to, że dbacie o Kościół, za to, że w parafii na różne sposoby pomagacie - mówił ks. proboszcz Wojciech Wąchała.
Wprawdzie w Kluczborku już wcześniej były osoby należące do Apostolstwa Dobrej Śmierci, ale po erygowaniu nowej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa to do niej należała większość członków i ówczesna zelatorka, nieżyjąca już Karolina Staniszewska.
- W 2001 r. w naszej parafii ks. proboszcz Edmund Podzielny zwołał zebranie, by założyć parafialną wspólnotę ADŚ. To wtedy zostałam wybrana zelatorką. Od tamtego czasu wspólnota szybko zaczęła się powiększać, bo w 2003 r. liczyła już 175 osób - opowiada Maria Brzózka, która zelatorką jest nieprzerwanie od 20 lat.
- Zaczęliśmy organizować niedziele powołaniowe, na które przyjeżdżali ks. Antoni Żebrowski MSF i inni księża z Górki Klasztornej. W efekcie do 2014 r. już 380 osób z Kluczborka i 100 osób spoza naszego miasta zapisało się do Apostolstwa Dobrej Śmierci. Dziś wielu z nich odeszło już do Pana - mówi pani Maria.
Wspomina, jak w 2008 r. po raz pierwszy pojechali do Górki Klasztornej, gdzie znajduje się centrum Apostolstwa Dobrej Śmierci w Polsce, czy jak w 2009 r. ufundowali sztandar, który poświęcił ówczesny proboszcz ks. Janusz Dworzak, a także zakupili obraz Matki Bożej Bolesnej. Rok 2009 to też początek dorocznych spotkań rekolekcyjnych w domu ojców sercanów w Kluczborku dla zelatorów i członków wspólnot z całej diecezji.
- Te rekolekcje, mimo obostrzeń związanych z pandemią, w ubiegłym roku również się odbyły, chociaż dla mniejszej liczby osób - podkreśla pani Maria.
W pandemii nie przerwali także odmawianego w każdą 4. sobotę miesiąca Różańca do Siedmiu Boleści Matki Bożej.
Jak podkreśla zelatorka, to, że pomimo pandemii wciąż mogli prowadzić działalność apostolską - w dziełach i modlitwie, jest wielką zasługą obecnego proboszcza, ks. Wojciecha Wąchały.