Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kocham = nie piję

Z badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że co trzecia kobieta w Polsce piła alkohol w okresie ciąży.

W Opolu odbyła się konferencja nt. Płodowego Zespołu Alkoholowego. - Może nie być FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy) na świecie. Warunek jest jeden: żeby kobiety nie piły alkoholu w czasie ciąży. Dlatego organizując coroczną konferencję pt. "Świat bez FASD" zależy nam na dotarciu zwłaszcza do młodzieży - powiedziała Barbara Słomian, dyrektorka  Katolickie Ośrodka Adopcyjnego i Opiekuńczego w Opolu otwierając spotkanie zorganizowane przez Diecezjalną Fundację Ochrony Życia.

FAS – Fetal Alcohol Syndrome (zwany także FASD) to zaburzenia, jakie pojawiają się u dzieci jako rezultat spożywania alkoholu przez matkę w ciąży. Efektem działania alkoholu są poważne wady narządów i nieodwracalne uszkodzenia mózgu, a nawet śmierć. Zaburzenia mają charakter trwały i towarzyszą dziecku do końca jego życia.

- Żeby świat był bez FAS to tata też musiałby nie pić, by nie stwarzać okazji mamie. Co więcej, oboje powinni nie pić także w okresie rozrodczym - powiedziała dr Teresa Jadczak-Szumiło, psycholog i terapeuta dzieci z FAS. Podkreślała, że kluczowa dla dobrej terapii jest wczesna diagnoza, do 5. roku życia. Niestety, odsetek zdiagnozowanych dzieci z FAS w tym wieku jest zbyt mały.

- FAS należy do najbardziej rozpowszechnionym schorzeń neurorozwojowych w Europie, w tym w Polsce. Niestety, dzieci z FAS nie doczekały się systemowych rozwiązań. FAS nie dotyczy tylko rodzin patologicznych. Zdarzają się także dzieci z FAS w rodzinach o wysokim statusie społecznym i ekonomicznym. Spotkałam kiedyś matkę, która tylko raz w czasie ciąży napiła się likieru bananowego, a jej dziecko miało FAS. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych i szkodliwych mitów jest ten, że picie czerwonego wina w czasie ciąży jest nawet wskazane! I to czasami mówią nawet lekarze - mówiła dr Emilia Lichtenberg-Kokoszka z UO.

Dzieci z FAS cechują problemy z dojrzałością emocjonalną i zachowaniem, niestałością w nastrojach i impulsywnością. Nie wyrastają z problemów i nie osiągają całkowitej dojrzałości, mają trudności z osiągnięciem samodzielności życiowej i ukończeniem szkoły. Z badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) wynika, że co trzecia kobieta w Polsce spożywała alkohol w czasie ciąży.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy