Nowy numer 48/2021 Archiwum

Finał "Muzycznej trzynastki"

W niedzielę 28 listopada przy katedralnych organach zasiądzie Bartosz Patryk Rzyman.

W odnowionym wnętrzu katedry opolskiej cykl koncertów "Organowe inspiracje - Muzyczna trzynastka" odbywa się od września 2020 r. w ostatnie niedziele miesiąca.

W pierwszą niedzielę Adwentu - 28 listopada - zaplanowany jest 13., a zarazem ostatni koncert cyklu.

Artysta, ceniony za interpretacje współczesnej muzyki organowej, zagra utwory Mariana Sawy, Jana Jancy czy Leszka Wisłockiego. Rozpoczęcie koncertu o 19.30. Wstęp wolny.

Bartosz P. Rzyman ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie organów. Uczestniczył w mistrzowskich kursach interpretacji organowej, prowadzonych m.in. przez Gerharda Weinbergera i Christophera Krummachera. Wykonał już ponad 500 koncertów, w tym na wielu festiwalach muzyki organowej. Dokonał wielu prawykonań dzieł Mariana Sawy, wybitnego polskiego kompozytora.

Ma w swoim dorobku nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe, m.in. płytę "Maria Sawa Organ Works V" (2011), wyróżnioną przez warszawskich krytyków muzycznych, płytę "Przez wszystko do mnie przemawiałeś, Panie" (2018) i płytę "Magnifique Croisiere" (2019).

Został uhonorowany wyróżnieniami za swoje muzyczne dokonania na niwie kultury chrześcijańskiej. W latach 2020-2021 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama