Nowy numer 3/2022 Archiwum

Inicjatywy pomocy migrantom na granicy

Solidarność z cierpiącymi migrantami i uchodźcami wyraził wczoraj papież Franciszek.

Papież Franciszek podczas wczorajszej modlitwy Anioł Pański na placu św. Piotra po raz kolejny zwrócił uwagę świata na los migrantów i uchodźców. - Odczuwam smutek z powodu wiadomości o sytuacji, w jakiej znajduje się tak wielu z nich - o tych, którzy zmarli w kanale La Manche; o tych na granicach Białorusi, z których wielu to dzieci; o tych, którzy toną w Morzu Śródziemnym. Tak wielki ból, gdy się o nich myśli. O tych, którzy są odsyłani z powrotem do ojczyzny, do północnej Afryki, są chwytani przez handlarzy ludźmi, którzy czynią z nich niewolników - sprzedają kobiety, torturują mężczyzn… O tych, którzy również w tym tygodniu próbowali przebyć Morze Śródziemne w poszukiwaniu ziemi dobrobytu, a znaleźli tam natomiast grób; i o wielu innych. (…) Dziękuję wszystkim instytucjom, zarówno Kościoła katolickiego, jak i innym, zwłaszcza krajowym Caritasom oraz tym wszystkim, którzy się angażują, żeby ulżyć ich cierpieniom - mówił papież.

W kościołach w Polsce zbiórka na pomoc w kryzysie humanitarnym na granicy białorusko-polskiej odbyła się na apel przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego. Caritas Polska prowadzi pomoc na pograniczu dzięki tzw. Namiotom Nadziei służącym także tym członkom lokalnej społeczności, którzy angażują się w pomoc migrantom koczującym w lasach oraz służbom państwowym pilnującym granicy. Więcej o pomocy Caritas TUTAJ . Osoby lub instytucje, które pragną wesprzeć wysiłki Caritas Diecezji Opolskiej w niesieniu pomocy w kryzysie migracyjnym, mogą dokonać wpłaty na rachunek bankowy Caritas: 66 1240 1633 1111 0000 2651 3092 z dopiskiem "Pomoc migrantom".

Dzisiaj (29 listopada) akcję świąteczną akcję pomocy rzeczowej dla migrantów pt. "Dobro ponad granicami" ogłosiły władze Opola i opolski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. Akcję zorganizowano w uzgodnieniu z władzami gminy Michałowo, która prowadzi punkty pomocy przy granicy. Do 18 grudnia zbierane będą między produkty spożywcze o długim terminie ważności oraz środki higieny osobistej i artykuły opatrunkowe. Dary będą przyjmowane w ReUżytkowni (u. Książąt Opolskich 10) od wtorku do soboty w godzinach 12-14, a także w filii MDK przy ul. Skautów Opolskich 10 oraz Alei Przyjaźni 12 (w obydwu miejscach od poniedziałku do piątku w godz. od 16 do 19.30). Ponadto można kontaktować się  z wolontariuszami (tel. 881 320 161 lub e-mail: pomoc@um.opole.pl).

Akcję pomocy po raz drugi organizują także  dwaj przyjaciele - Marcin Tumulka z Większyc i Jakub Mączyński z Kędzierzyna-Koźla. W październiku zorganizowali pierwszy transport darów do jednego z wolontariuszy z Podlasia, który swój dom zamienił praktycznie na magazyn i ośrodek pomocy dla migrantów. "Rozmowy i emocje, które nas tam spotkały, pozostaną z nami na długo. My nie chcemy i nie powinniśmy być obojętni. Organizujemy więc kolejną zbiórkę i prosimy was o wsparcie. Idzie zima. Wiemy, co jest potrzebne. Trzeba tych ludzi, którzy znajdą się w lesie, zabezpieczyć medycznie, termicznie i kalorycznie. Tak, aby nikt więcej nie umarł na białorusko-polskiej granicy" - piszą w swoim apelu o wsparcie. Tę akcję można wesprzeć TUTAJ. Za zebrane środki zakupiona zostanie woda i jedzenie, lekarstwa, namioty termiczne, śpiwory.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy