Podczas gali wręczono dwie statuetki "Żar Serca" - za ten rok i ubiegły, w którym z powodu pandemii nie można było zorganizować wydarzenia.
W reżimie sanitarnym odbyły się 28. Dni Xaverianum, organizowane przez Jezuicki Ośrodek Formacji i Kultury „Xaverianum”.
Po roku przerwy udało się przeprowadzić Bal Xaveriański i Dzień Absolwenta. Świętowanie zwieńczyła Wielka Gala „Żar Serca”, która odbyła się 3 grudnia, w liturgiczne wspomnienie patrona ośrodka św. Franciszka Ksawerego.
Na niej wręczono statuetki. Wyróżniono nią osoby, które swoją działalnością i życiową postawą kontynuuje dzieło św. Franciszka Ksawerego, będąc wierna chrześcijańskim ideałom, pracuje na rzecz innych ludzi oraz działa na rzecz integracji i obalania murów między różnymi środowiskami.
Najpierw nagrodę otrzymała ubiegłoroczna laureatka, s. Aldona Skrzypiec SSpS - jałmużnik biskupi, pracująca także w szpitalu i działająca mocno na rzecz osób bezdomnych.
- Ta nagroda była dla mnie wielkim zaskoczeniem, ale jest mi niezmiernie miło także w imieniu tych wszystkich, którym posługujemy, że te osoby zostały też zauważone w naszej rzeczywistości, w naszym mieście. Tę nagrodę dedykuję też wszystkim moim wspaniałym współpracownikom, bo tego żaru by nie było, gdybyśmy się nim nawzajem nie rozgrzewali czerpiąc od Jezusa i niosąc go dalej - podkreśla laureatka.
Kapituła, którą tworzą poprzedni laureaci (w tym roku w jej skład weszli: Krystyna Czaja, Marian Duczmal, Antoni Piechota, Maria Plota, reprezentująca studentów, Jerzy Skubis, Piotr Wieczorek oraz o. Jacek Drabik SJ, duszpasterz akademicki i dyrektor Jezuickiego Ośrodka Formacji i Kultury „Xaverianum”), wybrała też tegorocznego laureata spośród kandydatów zgłoszonych w trzech kategoriach: pracownik akademicki uczelni opolskich, osoba spoza środowiska akademickiego działająca na terenie Opolszczyzny i student uczelni opolskich.
Tegorocznymi laureatami zostali małżonkowie - Magdalena i Mirosław Kopyto. Przedstawiając ich podkreślano: „Są dobrymi, kochającymi się małżonkami i rodzicami. Oboje są muzykami. Ona na co dzień pracuje w Szkole Muzycznej, on prowadzi własną działalność i jest liderem wspólnoty Dawid oraz nadzwyczajnym szafarzem Komunii św. Razem współtworzą środowisko związane z Wieczorami Uwielbienia. To ludzie pokazujący czym jest dobro. Zaangażowani w promocję kultury chrześcijańskiej. We wspólnocie, którą tworzą troszczą się o rodzinę i formację młodego pokolenia”.
Kapituła wyróżniła ich za „aktywne świadectwo i głoszenie Dobrej Nowiny, budowanie wspólnoty opartej na zaangażowaniu i służbie oraz inspirowanie do osobistego rozwoju w duchu Ewangelii”.
- Jesteśmy bardzo zaskoczeni, bo na co dzień robimy całkiem normalne, zwyczajne rzeczy. Nasze serca są dziś przepełnione radością i wdzięcznością za tę nagrodę. Wierzymy, że wszystko, co wypływa z naszych serc, jest tylko i wyłącznie za przyczyną Pana Boga, który wlewa w nasze serca różne natchnienia, pragnienia chęci do działania. Stąd chcemy wszystkie gratulacje i pochwały oddać Jemu, a ta nagroda będzie dla nas motywacją do tego, by jeszcze bardziej rozszerzać nasze serducha – mówili, dziękując także wspólnocie Dawid i swojemu proboszczowi - ks. Mateuszowi Buczmie.
Nagrody wręczał w imieniu prowincjała opolskich jezuitów o. Damian Mazurkiewicz SJ.
- Bardzo się cieszę, że możemy dziś świętować, po dwóch latach przerwy, choćby w ramach tych ograniczeń, które mamy. Rok temu gali nie było, ale nagroda została przyznana, bo dobro, choć ciche, wciąż się dzieje. Nagroda „Żar serca” jest przyznawana w tym roku już po raz 25. Mamy już prawie 70 laureatów i myślę, że najbardziej się z tego cieszy nasz patron, św. Franciszek Ksawery - podsumowuje o. Jacek Drabik, dyrektor Jezuickiego Ośrodka Formacji i Kultury „Xaverianum”.
Wieczór zakończył koncert Kasi Kowalskiej.