W Jemielnicy ustanowione zostało diecezjalne sanktuarium św. Józefa.
Uroczyste ustanowienie pięknego pocysterskiego kościoła sanktuarium odbyło się wieczorem 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, w dzień kiedy w Kościele powszechnym zakończony został Rok Świętego Józefa ogłoszony przez papieża Franciszka.
- Dzisiejszy dzień jest ukoronowaniem 30 lat pragnień, rozmów, prób, pracy i starań. To, że mamy tu od dzisiaj sanktuarium, to łaska Pana Boga i zasługa naszych parafian - tych, którzy tu są, i tych, którzy już odeszli do wieczności, którzy modlili się i prosili szerząc kult św. Józefa - powiedział ks. Henryk Pichen, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy, dziękując biskupowi Andrzejowi Czai za erygowanie diecezjalnego sanktuarium św. Józefa w jemielnickim kościele parafialnym.
- W pewnym sensie Maryja i Józef byli bardzo do siebie podobni. Papież Franciszek w swoim liście o św. Józefie "Patris Corde" zwrócił na to uwagę. I Maryja, i Józef mieli odwagę podjąć niepojętą wolę Bożą. To bym chciał dać wam szczególnie na drogę: mieć odwagę podjąć nawet najbardziej niepojętą wolę Bożą. Ale my nieraz bardziej niż do Maryi i Józefa jesteśmy podobni do Adama i Ewy. Maryja i Józef stali się sługami Bożego planu zbawienia świata. Prości ludzie, niewykształceni, biedni mają największe dla ludzi zasługi dlatego, że z odwagą podjęli niepojętą wolę Bożą - mówił w kazaniu bp Andrzej Czaja.
Uroczystość rozpoczęła się w bocznej, rotundowej kaplicy kościoła, która poświęcona jest św. Józefowi. Powstała ona jako kaplica jemielnickiego bractwa św. Józefa, które powstało w XVII wieku. Ks. Pichen przypomniał dzieje i rozwój kultu św. Józefa w Jemielnicy, po czym biskup opolski Andrzej Czaja odczytał swój dekret erygujący diecezjalne sanktuarium św. Józefa.
W 2012 r. biskup opolski erygował diecezjalne Bractwo św. Józefa, którego siedzibą jest właśnie Jemielnica. Na koniec Mszy św. prepozyt Bractwa (przewodniczący kapituły) Józef Swaczyna wręczył biskupowi grawerowane podziękowanie za utworzenie bractwa, które obecnie skupia ok. 900 mężczyzn z diecezji opolskiej. Rektor Bractwa ks. Waldemar Musioł na zakończenie uroczystości odmówił modlitwę do św. Józefa, której autorem jest św. papież Jan XXIII.
- Święty Józef wierzył w moc Boga i w miłość Boga do siebie. Że on – słabiutki Józef z Nazaretu – może udźwignąć taką odpowiedzialność. Posłuszeństwo i duch męstwa pobudzały św. Józefa i uzdalniały do tego, że rozwiązywał problemy tak, iż nie próbował wyjaśnić tego, co Pan Bóg przynosi. Po prostu przyjmował. Problemy nie były dla niego problemami, ale zadaniem. Nie było miejsca w gospodzie, to uczynił dom ze stajni - mówił bp Czaja w kazaniu.