Nowy numer 17/2024 Archiwum

Zapatrzeć się w Maryję

W niedzielę najpierw w Opolu-Szczepanowicach, a wieczorem w Tarnowie Opolskim w koncercie maryjnym zaprezentowano zapomniane dzieła C. Hoffmanna.

Carl Julius Adolph Hoffmann to wybitny, choć współcześnie nieco zapomniany śląski kompozytor, organista i dyrygent. Urodził się 16 lutego 1801 r. w Raciborzu, a zmarł 24 lipca 1843 r. w Opolu. Był autorem licznych kompozycji z muzyki poważnej i kościelnej, ale też np. leksykonu biograficznego muzyków śląskich, prac z zakresu pedagogiki muzycznej, nowych zasad użytkownika muzyki w liturgii katolickiej. Pracował jako dyrygent chórów i nauczyciel śpiewu przy kościele Krzyża Świętego w Opolu (obecna katedra opolska).

– Był wielkim twórcą i animatorem muzyki kościelnej. Wykształcił się we Wrocławiu, a działał w Opolu, gdzie organizował orkiestrę symfoniczną, życie muzyczne i koncertowe miasta. To wielka postać, która ciągle jeszcze potrzebuje badań muzykologicznych i wykonywania jego kompozycji – opowiadał o autorze słuchanych dzieł ks. Grzegorz Poźniak, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu.

Zapatrzeć się w Maryję   Dzieła C.J.A. Hoffmanna wykonał chór działający przy DIMK, z wyjątkowym składem solistów i towarzyszeniem organów. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Pierwszy koncert miał miejsce w niedzielę 19 grudnia w kościele św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach, drugi w kościele św. Marcina Biskupa w Tarnowie Opolskim.

Trzy wykonane tam utwory: Litaniae Lauretanae („Litania loretańska”), Ave maris stella (hymn „Witaj Gwiazdo morska”), Regina coeli (jedna z antyfon maryjnych) wyśpiewał chór mieszany Schola Cantorum Opoliensis pod dyr. Anny Sikory, z towarzyszeniem solistów: Daniela Oktawiana Piotrowskiego (kontratenor), Dominiki Noskiewicz (alt), Macieja Strzałkowskiego (tenor) i Michała Zielonki (baryton) oraz organów, na których zagrał Michał Blechinger.

Zapatrzeć się w Maryję   Publiczność w tarnowskim kościele dopisała... Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

– Twórczość maryjna jak najbardziej pasuje na tę IV Niedzielę Adwentu, kiedy wyśpiewujemy Magnificat. Staramy się przez muzykę budować klimat otwarcia się na obecność Pana Boga w naszym życiu. Nasza parafia jest bardzo rozśpiewana, muzyka stanowi w niej ważny element. Mamy chór i orkiestrę parafialną – przyznaje ks. Tomasz Piontek, proboszcz parafii w Tarnowie Opolskim.

Krytyczne opracowanie tych trzech utworów C.J.A. Hoffmanna ukazało się niedawno drukiem (seria Opoliensis Musica Ecclesiastica t. 8, wyd. SINDRUK-DIMK). Przygotowane zostało na podstawie zachowanych manuskryptów w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej i Katedrze Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego przez Ewelinę Szendzielorz i Huberta Prochotę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy