Uroczyste podsumowanie 28. konkursu literackiego "Ze Śląskiem na ty".
Jak zwykle, ocena prac dla jury to była wielka przyjemność. W tym roku była to większa przyjemność niż kiedy indziej. Bo trochę się baliśmy przed tą edycją konkursu. Pomijam problem covidu, ale w tym roku został nam zafundowany stres-test. Wytrzymałość konkursu została sprawdzona, bo musieliśmy działać w trudniejszych warunkach techniczno-organizacyjnych. Baliśmy się, że to nie zadziała. Zadziałało. Przyszły wspaniałe, piękne prace. I to jest powód do satysfakcji. Podkreślę jeszcze raz, że ocena prac dla członków jury jest zawsze wielką przyjemnością. Po ich lekturze my sami zwiększamy swoją wiedzę o Śląsku, jesteśmy o wiele bardziej ze Śląskiem na ty. Dlatego w imieniu całego jury dziękuję autorom prac i ich opiekunom. Bez nich nie byłoby tego konkursu - mówił podczas uroczystej gali XXVIII Regionalnego Konkursu Literackiego "Ze Śląskiem na ty" Piotr Badura, jeden z jurorów konkursu.
Uroczyste podsumowanie mającego już długą tradycję konkursu, którego inicjatorem i koordynatorem jest Krystian Czech, a organizatorem obecnie Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Inicjatyw Kulturalnych w Gminie Łubniany "Animator", odbyło się wczoraj (29 grudnia) wieczorem w sali koncertowej opolskiej Szkoły Muzycznej I i II st.
Uczestnicy zostali podzieleni na 4 kategorie wiekowe. W poszczególnych kategoriach zwyciężyli (od najmłodszych):
- Julia Danisz z Publicznej Szkoły Podstawowej w Starych Siołkowicach opowieścią o swoim przodku Andreasie Pampuchu - "Jak gburski synek ze Starych Siołkowic profesorym w Śtrasburgu łostoł";
- Emilia Wahl z Publicznej Szkoły Podstawowej w Popielowie, która opisała, "Jak nasza ciotka Liska na służbie była";
- Emilia Mandalka z Publicznej Szkoły Podstawowej w Walcach, która przypomniała, "Jak pierwej po wsi łaziół świanty Mikołaj";
- Krzysztof Ogiolda z Opola literackim wspomnieniem pt. "Moi ołpowie Manuś i Filip albo o śląskim szlachectwie".
W jury tegorocznego konkursu "Ze Śląskiem na ty" zasiadali: prof. Teresa Smolińska, prof. Bogusław Wyderka, o. Henryk Kałuża SVD oraz Piotr Badura. Podczas gali konkursu wystąpiły zespoły Silesia, Dziatki Starki Jagatki oraz Rodzina Koniecznych z Kolanowic. Prace zdobywców pierwszych miejsc prezentowała Gabriela Dworakowska. Galę prowadził Tomasz Zacharewicz.