Nowy numer 21/2022 Archiwum

Ks. Paweł Chudzik, misjonarz w Peru, prosi o pomoc

Trzęsienie ziemi i obfite deszcze uszkodziły dach nad zakrystią i kopułę nad prezbiterium.

Ks. Paweł Chudzik, ksiądz diecezji opolskiej, misjonarz Fidei Donum w peruwiańskiej Amazonii zwraca się z prośbą o pomoc finansową w remoncie zniszczonego przez obfite deszcze dachu nad zakrystią.

"Obecny kościoł San Felipe Apóstol w Soritor wybudowano po tym, jak poprzedni w skutek wstrząsów tektonicznych uległ uszkodzeniu. Nasz region, niestety jest bardzo sejsmiczny. Ostatnie trzęsienie o sile 7,5 st. z 28 listopada 2021 na szczęście nie wyrządziło żadnych krytycznych szkód u nas, choć niewykluczone, ze przyczyniło się do uszkodzenia dachu nad zakrystią oraz kopuły prezbiterium kościoła. Otóż obfite deszcze w ostatnich tygodniach doprowadziły do zalania zakrystii i prezbiterium naszego kościoła, co dotychczas się nie zdarzało. Pojawiła się zatem konieczność wymiany dachu nad zakrystią, a w przyszłości również remontu i zmiany poszycia kopuły prezbiterium kościoła" - pisze ks. Chudzik na portalu fundraisingowym, gdzie można wesprzeć działania misjonarza i jego peruwiańskich parafian. Celem ogłoszonej zbiórki jest zebranie 25 tys. złotych.

"Od przeszło 11 lat jestem w służbie misyjnej, najpierw w Andach Centralnych Peru, z krótkim epizodem w Misiones w Argentynie, a od roku ponownie w Peru, teraz w tzw. Amazonii Wysokiej, w nowej parafii, San Felipe Apóstol de Soritor, Prałatura Moyobamba. Teren parafii to blisko 1000 km2, w którym zamieszkuje ok. 45 tysięcy osób, w 84 wioskach i osadach oraz małym miasteczku, które jest siedzibą główną parafii. Posługa jest tutaj niemałym wyzwaniem, zwłaszcza że brak dróg, mostów i elektryczności dotyka ponad połowy wiosek i osad. Region znany jest jako »ziemia orzeszka ziemnego«. Słynie również z uprawy kawy, kakao, ananasów, bananów i ryżu oraz hodowli bydła. Jest to jednak bardzo ciężka praca" - opisuje swoją parafię opolski misjonarz. Równocześnie parafia jest w trakcie budowy domu parafialnego.

"Prace trwają, parafianie organizują się jak mogą, by pomóc w zdobywaniu funduszy, jednak bez wsparcia z zewnątrz nie damy rady" - przyznaje misjonarz.

Parafię w Soritor w wymianie dachu można wesprzeć TUTAJ

Ks. Paweł Chudzik, misjonarz w Peru, prosi o pomoc   Ks. Paweł Chudzik świętujący Boże Narodzenie z wiernymi w jednej z wiosek w peruwiańskiej części Amazonii. Archiwum ks. Pawła Chudzika
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama