Nowy numer 21/2022 Archiwum

W niedzielę rozpocznie się proces beatyfikacyjny Ofki Piastówny

Eufemia (Ofka), była księżniczką raciborską, fundatorką klasztoru dominikanek i jego przeoryszą. W Raciborzu czczona jest od wieków.

W niedzielę 16 stycznia w kościele Wniebowzięcia NMP w Raciborzu biskup opolski Andrzej Czaja otworzy proces beatyfikacyjny Eufemii (Ofki) Piastówny (ok. 1299-1359), córki raciborskiego księcia Przemysła, przeoryszy raciborskiego klasztoru dominikanek.

Uroczystość rozpocznie się Mszą św. o godz. 12. Homilię wygłosi biskup gliwicki Jan Kopiec, który jest członkiem powołanej 8 lat temu Komisji Historycznej ds. procesu beatyfikacji Ofki. Zadaniem komisji było poszukiwanie i zebranie dokumentacji dotyczącej życia i kultu Eufemii. Postulatorem procesu beatyfikacyjnego jest ks. dr Grzegorz Kublin, obecnie proboszcz w Luboszycach. Ten proces beatyfikacyjny będzie miał nieco inny przebieg niż zazwyczaj, bo jego rolą będzie przede wszystkim potwierdzenie ciągłości kultu Ofki w Raciborzu.

Bezpośrednio po Mszy św. - przy ołtarzu Ofki Piastówny - odbędzie się pierwsze posiedzenie trybunału procesowego. Będziemy relacjonować tę uroczystość.

Więcej o czczonej od setek lat w Raciborzu dominikance można przeczytać TUTAJ.

Ułożone zostały modlitwy o beatyfikację świątobliwej Eufemii raciborskiej i o uproszenie łaski za jej wstawiennictwem.

Modlitwa o beatyfikację

Miłosierny Boże, Ojcze ubogich, Ty wybrałeś świątobliwą Eufemię, księżniczkę z rodu Piastów, do stanu zakonnego i pozwoliłeś jej przez cnotliwe życie w raciborskim klasztorze dominikanek odejść z tego świata w opinii świętości, proszę Cię, spraw, aby została włączona w poczet błogosławionych. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Modlitwa o uproszenie łaski

Świątobliwa Eufemio, z dawien dawna przez wielu umiłowana i otoczona czcią! Ty, wpatrując się w krzyż, rozważałaś Mękę Pańską, wielką miłością płonęłaś do Jezusa obecnego w Eucharystii, umartwiałaś swoje ciało licznymi pokutami, a wstępując do klasztoru Dominikanek w Raciborzu, całkowicie oddałaś Chrystusowi swoje życie. Byłaś wzywana, gdy zagrażało niebezpieczeństwo, w czasie choroby i w wielorakich potrzebach. Zasłynęłaś niezwykłymi znakami. Proszę Cię i ja, abyś u miłosiernego Boga wyprosiła mi łaskę…

Ojcze nasz…

Zdrowaś Maryjo…

Chwała Ojcu…

W niedzielę rozpocznie się proces beatyfikacyjny Ofki Piastówny   Obraz świątobliwej Eufemii z ołtarza w kościele Wniebowzięcia NMP w Raciborzu. Andrzej Kerner /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama