Wyznaczone do niej zostaną gabinety rehabilitacyjne w regionie, a zgłoszenie nie będzie wymagało od pacjentów leczenia szpitalnego na COVID-19.
Osoby, które przechorowały COVID-19, niejednokrotnie nadal borykają się z jego skutkami: niewydolnością oddechową, krążeniową, ale też zanikami pamięci, powikłaniami neurologicznymi lub kardiologicznymi. Z myślą o nich Zarząd Województwa Opolskiego wraz z lekarzami i rehabilitantami oraz w konsultacji z ośrodkiem w Głuchołazach opracował program rehabilitacji postcovidowej pt. "Stworzenie Centrum Skonsolidowanych Usług Rehabilitacyjnych - rehabilitacja lecznicza, w tym ukierunkowana na minimalizację następstw po przebytej chorobie wywołanej COVID-
Będzie to możliwe dzięki rozbudowie Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie Sp. z o.o. (jednostki wiodącej w tym projekcie) i współpracy OCR z gabinetami rehabilitacyjnymi w regionie.
W ramach projektu 3 mln zł będą przeznaczone dla ok. 20 placówek rehabilitacyjnych i gabinetów fizjoterapeutycznych na zakup sprzętu (z dofinansowaniem 90 proc., max. do 150 tys. zł dla jednego gabinetu), który nadaje się do rehabilitacji postcovidowej. Są to m.in. aparaty i stoły do krioterapii, lasery, bieżnie, biofeedback oddechowy, spirometry do ćwiczeń oddechowych, system do ćwiczeń w podwieszaniu, stół i aparat wielofunkcyjny do fizykoterapii, drabinki gimnastyczne, wózek inwalidzki, defibrylator, pulsoksymetr, schody treningowe, materac składany, piłki, taśmy elastyczne, system monitorowania (Polar Club), cykloergonometr rowerowy czy platforma stabilograficzna z biofeedbackiem itd.
- Najważniejsza różnica między tym programem a rehabilitacją w ramach NFZ jest taka, że tu nie wymagamy od pacjenta udokumentowania zachorowania na COVID-19 czy leczenia szpitalnego. Ten program jest skierowany do wszystkich mieszkańców województwa opolskiego, niezależnie od wieku. Jest bowiem wielu ludzi, którzy nie korzystali z leczenia szpitalnego, byli w izolatoriach albo samodzielnie odbywali izolację w domu, ale choć przeszli COVID-19 łagodniej, też odczuwają jego skutki - tłumaczy Wojciech Machelski, prezes OCR.
Pacjent może się zgłosić do programu, wypełniając ankietę (będzie ona umieszczona na stronach placówek realizujących projekt i Urzędu Marszałkowskiego) albo przez wybranych lekarzy POZ. Jeśli się zakwalifikuje, zostanie najpierw zdiagnozowany (badania poprowadzi Stobrawskie Centrum Medyczne z siedzibą we wsi Kup), a potem skierowany na właściwą rehabilitację: ambulatoryjną (w gabinetach), stacjonarną (dla wymagających opieki pielęgniarsko-medycznej) lub domową (z dojazdem fizjoterapeutów do pacjenta).
Rehabilitacja będzie trwała 21 dni z możliwością przedłużenia (zależnie od sytuacji zdrowotnej pacjenta). Projekt potrwa do marca 2023 roku.
W ramach programu zostanie zbadanych ok. 2 tys. pacjentów, z rehabilitacji stacjonarnej będzie mogło skorzystać ok.
Obecnie OCR prowadzi otwarty konkurs na nabór partnerów - gabinetów rehabilitacyjnych do realizacji projektu. Ich liczba będzie proporcjonalna do liczby zakażeń w danym powiecie: miasto Opole - 3, powiaty nyski - 3, opolski - 2, kędzierzyńsko-kozielski - 2, kluczborski - 2, strzelecki - 2, pozostałe - po jednym. Zgłaszać się mogą gabinety, które posiadają umowę z NFZ na udzielanie świadczeń z zakresu fizjoterapii oraz złożą deklarację o liczbie pacjentów, którym udzielone zostaną świadczenia medyczne finansowane z NFZ w ciągu 12 miesięcy od zakończenia projektu (więcej tutaj).
Wybór gabinetów powinien zakończyć się jeszcze w styczniu, a pierwsi pacjenci będą mogli skorzystać z ich pomocy jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.