"Dziękuję wam z całego serca za wszystko, co czynicie w naszym opolskim Kościele" - mówi bp Andrzej Czaja w słowie skierowanym do osób konsekrowanych.
Biskup Czaja skierował słowo do sióstr, braci i ojców zakonnych, dziewic i wdów konsekrowanych oraz pustelnicy, które zostało opublikowane w wersji filmowej na internetowej stronie diecezji opolskiej.
"Życzę wam, abyście doświadczały bliskości Jezusa, doświadczali Jego obecności, żeby wasze życie promieniowało życiem Chrystusowym. Życzę jak najpiękniejszego owocowania waszego życia coraz bardziej życiem Jezusa we wspólnocie. I tego, by codzienność we wspólnotach domu przynosiła wam w darze wiele pokoju serca, radości i dziecięcej ufności. Wspierajcie się w tym nawzajem"- składa życzenia biskup opolski.
"Bardzo serdecznie chcę wam podziękować najpierw za to, że w Kościele opolskim mamy was - znaki Królestwa Bożego, które mówią, że Bóg jest pośród nas, które wzywają do tego, byśmy się bardziej otwierali na to, co w górze" - mówi bp Andrzej Czaja.
"Dziękuję wam z całego serca za wszystko, co czynicie w naszym opolskim Kościele: za świadectwo dawanego na co dzień życia w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie oraz za wszelkie formy posługiwania. Dziękuję za posługę przy ołtarzu, za posługę w konfesjonale. Dziękuję za posługiwanie w zakrystii i za różne formy innego posługiwania: w katechezie, w domach, w których służycie osobom chorym, cierpiącym, dzieciom, które są kalekie. Dziękuję za wychodzenie do dzisiejszych ludzi, którzy żyją w różnych, trudnych uwarunkowaniach. Dziękuję za prowadzenie kierownictwa duchowego, nie tylko jako ojcowie w konfesjonale, ale słuchając człowieka, starając się go zrozumieć, spiesząc z pociechą" - wymienia biskup opolski.
"Dziękuję wam też za modlitwę. To wy jesteście w Kościele naszym wielkim zapleczem modlitwy. I o tę modlitwę zaraz bardzo proszę, potrzebujemy jej wszyscy, byśmy jubileusz Kościoła opolskiego przeżyli jak najbardziej owocnie" - podkreśla.
"Proszę, byście zaczerpnęli i zaczerpnęły z szansy jaką stwarza trwający synod o synodalności Kościoła, to znaczy o sposobie życia i funkcjonowania Kościoła jako wspólnoty. Ze wspólnotowym życiem dziś wszyscy mamy problem: cały Kościół powszechny, poszczególne Kościoły lokalne, parafie i ruchu, ale też zgromadzenia zakonne i poszczególne klasztory, plebanie. Nieraz od was słyszałem i słyszę, że dziś trudniej żyć w komunii niż żyć trzema ślubami: w czystości, posłuszeństwie i ubóstwie. Synod stwarza dla nas pewną szansę, uświadamia nam, że wspólnota Kościoła funkcjonuje synodalnie, to znaczy wszyscy kroczymy razem do Domu Ojca za Jezusem prowadzeni przez Ducha Świętego" - mówi bp Czaja.
"Gdybyście się zastanawiały/zastanawiali, co dać w darze Kościołowi opolskiemu na jubileusz 50-lecia, to powiem krótko: podejmijcie bardziej synodalne życie" - podpowiada ordynariusz.
Ze względu na pandemię w diecezji opolskiej nie odbędą się wspólne uroczystości z okazji Dnia Życia Konsekrowanego. Osoby konsekrowane będą przeżywać święto Ofiarowania Pańskiego w tych miejscach, w których posługują.