- Nie chodzi o to, by powiększyć statystykę dobrego samopoczucia, że mamy kolejny kościół stacyjny, ale o to, by gromadzić się razem na modlitwie i budować wspólnotę wiary - mówił bp Rudolf Pierskała.
Święty Rok Jakubowy potrwa do końca 2022 roku. W diecezji opolskiej bp Andrzej Czaja wyznaczył na ten czas kościoły stacyjne, w których można uzyskać łaskę odpustu. Jednym z nich jest kościół parafialny pw. św. Jakuba Starszego w Lubrzy.
- Przeżywamy dziś rozpoczęcie Roku Jakubowego w naszej wspólnocie parafialnej. Obchody potrwają przez cały rok - zapowiada ks. Piotr Bałos, proboszcz w Lubrzy.
Inauguracji, która odbyła się w niedzielę 6 lutego, przewodniczył bp Rudolf Pierskała. Mszę św. koncelebrowali ks. Piotr Sznura, dziekan dekanatu prudnickiego, ks. Edward Cichoń, proboszcz z Głuchołaz, ks. Tomasz Horak, ks. Maciej Skóra i gospodarz miejsca ks. Piotr Bałos.
- Uroczyście otwieramy ten kościół jako kościół stacyjny. To ma być kościół, w którym będą się gromadzić nie tylko parafianie, ale także pielgrzymi przybywający tu z różnych stron. Trzeba tych pielgrzymów przyjąć, trzeba dla nich zorganizować nabożeństwo, stworzyć im okazję do przyjęcia sakramentów, do pokuty. Kościół stacyjny nabiera szerszego znaczenia - mówił w homilii bp Rudolf Pierskała.
Biskup przypominał, że wśród wielu dróg, które przecinają Europę i nasz region, są szlaki pielgrzymie, które mają wymiar duchowy i kulturowy. Zarówno szlaki pielgrzymie, jak i kościoły stacyjne mają przyczyniać się do odnowy religijnej, nawrócenia, mają pomagać odnaleźć Boga i człowieka.
- Nasza parafia, nasz kościół dołącza dziś do pajęczyny dróg jakubowych. I nie chodzi tylko o to, by powiększyć statystykę dobrego samopoczucia, że mamy kolejny kościół stacyjny, ale o to, by gromadzić się razem na modlitwie i budować wspólnotę wiary, która jest naszym skarbem - podkreślał bp Pierskała.
Zachęcał parafian z Lubrzy, by podjęli zadanie służby pielgrzymom, by sprawiali, że odwiedzający ich kościół będą się w nim czuli jak u siebie w domu.
Poświęcenie figury św. Jakuba. Anna Kwaśnicka /Foto GośćNa koniec Eucharystii bp Rudolf Pierskała poświęcił figurę św. Jakuba. - W listopadzie ubiegłego roku zakończyliśmy remont elewacji kościoła. Jest w niej wnęka, stąd zrodziła się myśl, że dobrze byłoby w niej umieścić figurę św. Jakuba. Miesiąc później przyszła wiadomość, że nasza świątynia będzie ustanowiona kościołem stacyjnym, więc pięknie się nam to wszystko złożyło. Teraz ta figura wita nas, parafian, i wszystkich pielgrzymów - mówi ks. Piotr Bałos.
Figurę ufundowały rodziny z parafii. Po jej poświęceniu wszyscy wspólnie odmówili modlitwę do św. Jakuba. Jej tekst został na stałe umieszczony na ścianie świątyni, poniżej wnęki z postacią św. Jakuba.
- Zapraszamy pielgrzymów. Nasza świątynia każdego dnia jest otwarta. W tygodniu, za wyjątkiem wtorków, od 17.00 do 18.00 odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu. Ponadto już niektóre parafie zgłosiły, że chcą pielgrzymować do naszego kościoła w soboty Wielkiego Postu - zapowiada ks. proboszcz Bałos.
Ponadto w piątki, wypadające w okolicach 25. dnia miesiąca, o 18.00 sprawowana Msza św. i nabożeństwo ku czci św. Jakuba.
Uroczyste zakończenie Roku św. Jakuba w Lubrzy zaplanowane jest na niedzielę 18 grudnia. Wówczas Mszy św. o 11.00 przewodniczyć będzie bp Andrzej Czaja.