"Talent" dla przedsiębiorców

O specyfice duszpasterstwa przedsiębiorców i zainaugurowanych w diecezji opolskiej spotkaniach z ks. Grzegorzem Piątkiem SCJ rozmawia Karina Grytz-Jurkowska.

"Talent" dla przedsiębiorców   Ks. Grzegorz Piątek SCJ. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Myślą przewodnią na pierwszym spotkaniu była przytoczona w Ewangelii przypowieść o talentach i ich pomnażaniu...

Tak, ale też o tym, żeby być bogatym przed Bogiem także w dobre uczynki. Chcemy pokazać, że to, czym dysponujemy, czy w wymiarze wiedzy, doświadczenia, intelektu, czy kontaktów ma służyć bogaceniu się przed Bogiem. Czasem mamy pokusę pozostania tylko przy tym, co robimy, bo jest to często pasją życia, czymś absorbującym. Chodzi też o poczucie sensu - warto unieść głowę i spojrzeć, po co to wszystko. Ufam, że przez te spotkania wiele osób ten głębszy sens odnajdzie.

Wiele fragmentów w Biblii nie mówi pochlebnie o bogaczach, piętnuje tych, którzy „służą mamonie”...

Pan Jezus mówiąc o bogaczach, wiele razy kierował do nich słowa w charakterze przestrogi, by nie pokładać w rzeczach materialnych nadziei. Mamy żyć w wolności dzieci Bożych, bo ku wolności wyswobodził nas Chrystus. Mamy iść za nim, więc nie możemy być obciążeni, uwiązani bogactwem. Jest to potrzebne zwłaszcza w sytuacjach granicznych: w chwilach wielkiego sukcesu, by „woda sodowa” nie uderzyła komuś do głowy, ale i momentach kryzysu, klęski, często niezawinionej przez niego samego, np. teraz wywołanej skokiem cen opłat za gaz, pandemią. To powoduje, że są oni czasem zaskakiwani, bywa, że tracą dorobek życia. To trudne doświadczenie.

W tym też pomaga ten program? Na czym polega jego specyfika?

Przede wszystkim na elemencie praktycznym, przetłumaczeniu Ewangelii na praktykę życia codziennego. Ważne jest to, że przychodzą osoby mające duże doświadczenie biznesowe, którzy przetrwali na rynku mimo różnych problemów, nieraz odbudowali się po upadku. To są osoby niezastąpione, jeśli chodzi o wiedzę, umiejętności praktyczne radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Od nich młodsi stażem mogą się wiele nauczyć. Wielokrotnie widziałem, jak słowo takiej osoby z zewnątrz, niezaangażowanej w czyjeś przedsiębiorstwo, ułatwia rozwiązanie danego problemu. Ja też się od nich bardzo dużo uczę, bo oni się mierzą z realnymi wyzwaniami, ponoszą konsekwencje i trud odpowiedzialności za innych, np. swoich pracowników.

Czemu mają służyć te spotkania i cała formacja?

Nasze spotkania zmierzają w tym kierunku, by firma stawała się miejscem ewangelizacji. Przedsiębiorca może dotrzeć do miejsc, gdzie trudno jest dotrzeć ze słowem Bożym. Ma mnóstwo kontaktów z racji tego, co wykonuje: współpracowników, klientów, kontrahentów. To mnóstwo ludzi i człowiek uformowany ma wtedy okazję ewangelizować, choćby przez swoją postawę i solidność, niekoniecznie słowami. A będąc osobą „znaczącą” w społeczności, może wywierać wpływ, nie po to, by zyskiwać dla siebie, ale tworzyć jakieś konkretne dobro, które będzie pomagało ludziom żyć lepiej.

Więcej o duszpasterstwie „Talent” na stronie internetowej https://duszpasterstwotalent.pl/ bądź na profilu facebookowym DuszpasterstwoPrzedsiebiorcowTALENT

* Ks. Grzegorz Piątek SCJ - sercanin, wyświęcony w 1988 roku. Ukończył studia specjalistyczne z zakresu teologii moralnej Accademia Alfonsiana w Rzymie. W latach 1993-2001 pracował w Wydawnictwa Księży Sercanów. Od 2003 do 2013 roku był sekretarzem i kapelanem ks. kard. Stanisława Nagy’ego SCJ. Od 18 lat jest zaangażowany w Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców "Talent". Z zamiłowania rysownik (autor serii humorystycznych rysunków z cyklu Przypadki Prezesa Cnoty) i piechur.

 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..