Nowy numer 18/2024 Archiwum

Opole dla Ukrainy

Osoby potrzebujące pomocy i osoby chcące pomóc mogą zgłaszać się do Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu przy ul. Damrota 1.

W Opolu miejski punkt informacyjny, jak i punkt kontaktowy dla osób pochodzących z Ukrainy prowadzone są w Centrum Dialogu Obywatelskiego przy ul. Damrota 1 (telefon: + 48 504 585 536, e-mail: dlaukrainy@um.opole.pl).

Właśnie tu można zgłaszać osoby potrzebujące pomocy, uzyskać informacje o tym, co i gdzie można załatwić, informacje o punktach oferujących pomoc psychologiczną, jak i informacje w sprawach dotyczących legalizacji pobytu.

Do Centrum dialogu Obywatelskiego mogą zgłaszać się również osoby chcące pomagać. Mogą to być oferty bezpłatnego udostępnienia mieszkań, wolontariat w pomocy uchodźcom i w tłumaczeniach, oferowane miejsca pracy, pomoc ze strony przedsiębiorców.

Jednocześnie Urząd Miasta Opola informuje, że na ten moment nie prowadzi zbiórki darów rzeczowych dla potrzebujących z Ukrainy.

Zbiórki rzeczowe na terenie Opola prowadzą następujące organizacje:

Opolska Chorągiew ZHP - TUTAJ

Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu zbiera artykuły żywnościowe i artykuły pierwszej potrzeby dla dzieci - TUTAJ

Polski Czerwony Krzyż Oddział Opole zbiera środki opatrunkowe, żywność, artykuły higieniczne, nowe koce i śpiwory - TUTAJ

Ponadto zbiórkę prowadzi Fundacja HumanDoc. W sobotę 26 lutego od 15.00 do 18.00 dary będą zbierane w Opolskim Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych (ul. Damrota 4). To zbiórka celowa, dlatego wolontariusze będą przyjmowali jedynie posegregowane rzeczy z listy:

  • środki kosmetyczne i higieniczne: pasty do zębów dla dorosłych i dla dzieci, szczoteczki dla dorosłych i dzieci), mydła, szampony, podpaski, tampony, płyny do dezynfekcji, chusteczki higieniczne, odzywki do włosów, balsamy do ciała, nożyczki i obcinaczki do paznokci,
  • dla najmłodszych dzieci: mleko w proszku, pieluszki, waciki, kremy do pielęgnacji pupy, chusteczki nawilżane, butelki do karmienia, smoczki, zabawki (nieduże),
  • odzież i buty, w szczególności dla dzieci i kobiet, tylko na aktualną porę roku, tylko rzeczy nowe,
  • jedzenie - tylko produkty łatwe do transportu i przechowywania bez lodówki, jak: puszki, makarony, ryże, kasze (np. gryczana), mleko w kartonach, pieczywo pakowane w folie z dłuższym terminem ważności, płatki śniadaniowe, owsianki typu instant, zupki instant, bakalie (pakowane), tubki owocowe (dla dzieci i dorosłych), batony, czekolady, lizaki, kawa, herbata, kakao, napoje w kartonikach.
  • koce, poduszki, pościele, powłoczki, prześcieradła, ręczniki.

Przekazywane rzeczy muszą być posegregowane (oddzielnie żywność, oddzielnie kosmetyki, oddzielnie ubrania itd.), podzielone na mniejsze paczki i dokładnie opisane, np. "żywność: makarony i mleko", "odzież dla chłopca 110-116, kurtka i buty". Przekazywane rzeczy muszą być czyste i zadbane. Bielizna i rzeczy higieny osobistej oraz akcesoria dla dzieci jak smoczki czy butelki koniecznie muszą być nowe. Lepiej przekazać mniej rzeczy, ale lepiej przygotowanych i dobrym stanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy