Nikt nie zostaje bez pomocy. Punkt pomocy zorganizowany przez społeczność ukraińską w Opolu zmienił lokalizację
Wyszliśmy z domu w sobotę o 13. Na granicy czekaliśmy 18 godzin. Jesteśmy teraz bardzo zmęczone. Ale bardzo Polakom dziękujemy. Jesteście cudowni. Dzięki wielkie – mówi Helena ze Lwowa, która w poniedziałek o 9.45 w punkcie informacyjnym dla uchodźców z Ukrainy zorganizowanym przez służby wojewody opolskiego na dworcu Opole Główne czekała już na samochód, który zawiezie grupę z którą przyjechała do miejsca tymczasowego pobytu.
Z panią Heleną do Opola przyjechały jej córka Julia, siostra Liza z córką Lilą i koleżanka Irena z córeczką Nastią. – Wybraliśmy Opole, bo tutaj mieszka już moja siostra z dziećmi. Ale mają tylko jednopokojowe mieszkanie, nie zmieścilibyśmy się tam. Na Ukrainie został mój mąż, pełnoletni syn i rodzice… – głos pani Heleny lekko się załamuje.
Punkt informacyjny na opolskim dworcu czynny jest przez 7 dni w tygodniu od 9.30 do 21. 30. Podobny punkt działa na stacji w Strzelcach Opolskich, gdzie także trafiają uchodźcy, którzy rejestrują się w punktach recepcyjnych w woj. podkarpackim i lubelskim. W najbliższym czasie takie punkty informacyjne dla uchodźców mają powstać we wszystkich miastach powiatowych woj. opolskiego.
- Rejestracja przez osoby uchodzące z Ukrainy w punktach recepcyjnych jest bardzo ważna. Dzięki takiej rejestracji będą mogli oni korzystać np. z opieki medycznej. Jeśli nie dokonali rejestracji w punktach recepcyjnych w woj. podkarpackim czy lubelskim i trafili do nas bez rejestracji, mogą to zrobić punktach informacyjnych utworzonych przez wojewodę na dworcu PKP i w urzędzie wojewódzkim - podkreśla Adam Leszczyński, rzecznik Urzędu Miasta Opola.
Duże centrum pomocy (dary dla uchodźców i dla pozostających na Ukrainie, zakwaterowanie) zorganizowała wolontaryjnie społeczność ukraińska w Opolu. Początkowo punkt pomocy mieścił się na piątym piętrze biurowca przy ul. Krakowskiej 37, ale prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski po wizji lokalnej przyznał grupie pomocowej znacznie większe pomieszczenie przy ul. Krakowskiej 32 (drugie piętro, pok. 307) – ok.