W Głębinowie odbędą się warsztaty dla osób, które chcą nauczyć się rozmawiać o sprawach trudnych i niewygodnych: depresji, śmierci i żałobie, diagnozie śmiertelnej choroby, kryzysie małżeńskim, homoseksualizmie, utracie dziecka.
Raz w miesiącu w sali konferencyjnej Ośrodka Wypoczynkowego "Rybak" przy sanktuarium św. Rity w Głębinowie, patronki w sprawach trudnych, będą odbywały się jednodniowe warsztaty z cyklu "Jak rozmawiać o niełatwych sprawach?". Warsztaty poprowadzą specjaliści z zakresu m.in. psychologii, psychoterapii, teologii i kierownictwa duchowego.
Cykl organizują Duszpasterstwo Rodzin Rejonu Nyskiego oraz sanktuarium św. Rity w Głębinowie.
- Niejednokrotnie my sami, nasi bliscy i przyjaciele doświadczamy w naszym życiu wielu trudnych wydarzeń, z którymi sami nie potrafimy sobie poradzić. Próbujemy w takich chwilach pomóc sobie i innym. Szukamy rozwiązania problemu. Czasem tym, co może okazać się najbardziej skomplikowane, to rozmowa z bliskim, przyjacielem. Nie wiemy jak poruszyć temat, by kogoś nie skrzywdzić lub nie urazić. Często więc, poza udzielanym wsparciem zewnętrznym, uciekamy od rozmów na niełatwe tematy - zauważa ks. Tomasz Gajda, duszpasterz rodzin rejonu nyskiego.
- Warsztaty "Jak rozmawiać o niełatwych sprawach?" są propozycją pomocy dla każdego, kto chciałby nauczyć się rozmawiać o sprawach trudnych (i niewygodnych). Są zaproszeniem do odkrycia tego, jak umiejętnie być z drugim człowiekiem, kiedy dotyka go cierpienie i trudności - zapewnia duszpasterz.
Każde ze spotkań będzie na inny temat. Planowane są takie tematy jak: depresja, śmierć i żałoba, diagnoza śmiertelnej choroby, kryzys małżeński, uzależnienia, homoseksualizm, niepłodność, utrata dziecka, samobójstwo, myśli samobójcze, kryzys męskości, kryzys kobiecości.
Warsztaty kierowane są do osób pełnoletnich. Na każde ze spotkań będą prowadzone oddzielne zapisy na stronie rodzinnanysa.pl.
Pierwszy warsztat, który zatytułowany został "Jak rozmawiać o depresji?", odbędzie się w sobotę 26 marca w godzinach od 9.00 do 17.00. Poprowadzą go: Anna Januszewska-Zenowicz - terapeuta uzależnień, terapeuta systemowy, na co dzień dyrektor DPS Maria w Korfantowie, od lat zaangażowana w nyskie duszpasterstwo rodzin oraz ks. Tomasz Gajda - duszpasterz rodzin Rejonu Nyskiego, specjalista ds. pomocy psychologicznej dla par, na co dzień pracownik Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia.
Koszt uczestnictwa w jednodniowym spotkaniu to 150 zł. - W ramach tej ceny zapewniamy obecność i prowadzenie warsztatów przez specjalistów z różnych stron Polski. W cenę wliczone są koszty obiadu i przerw kawowych oraz koszty organizacyjne - wyjaśnia ks. Gajda.