Dzieje Kościoła opolskiego - wydarzenia i ludzie

Wielkopostne Wykłady Otwarte zainaugurował dwugłos historyków z Wydziału Teologicznego UO.

W sobotnie popołudnie w auli Muzeum Diecezjalnego w Opolu odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Wielkopostnych Wykładów Otwartych. - Te wykłady mają w naszej diecezji długą tradycję. Są okazją i zaproszeniem do refleksji nad ważnymi tematami i zagadnieniami. W tym roku diecezja opolska obchodzi złoty jubileusz, dlatego chcemy przedstawić właśnie taką tematykę - mówił ks. Konrad Glombik z WT UO.

- Dzisiejszy, pierwszy wykład jest poświęcony historii diecezji opolskiej. Kolejne wykłady będą przedstawiały cały dorobek, dziedzictwo i bogactwo Kościoła opolskiego, będą przedstawiały to, czym ta diecezja żyje i jak ta diecezja funkcjonuje - podkreślił ks. Glombik.

Skoro pierwszy wykład dotyczył historii, głos zabrali historycy z Wydziału Teologicznego UO.

Ks. dr hab. Piotr Górecki, prof. UO przywołał najważniejsze wydarzenia z historii diecezji opolskiej. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że dzieje Kościoła na Śląsku Opolskim nie rozpoczęły się w 1972 roku, kiedy utworzona została diecezja opolska, ale trwają już od tysiąca lat, kiedy powstała diecezja wrocławska, z której dziedzictwa mocno korzystamy. Korzystamy też trochę z dziedzictwa diecezji krakowskiej - zaznaczył ks. Piotr Górecki.

Prelegent, skupiając się na ważnych wydarzeniach, najpierw przywołał te, które miały miejsce w latach 1945-1972, a następnie te po 28 czerwca 1972 roku. W tym drugim okresie podkreślił, że najważniejszym wydarzeniem była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II na Górze św. Anny, która odbyła się 21 czerwca 1983 roku.

Wśród ważnych wydarzeń ks. Górecki wymieniał obchodzone jubileusze, m.in. w 1957 roku obchodzony był jubileusz 700. rocznicy śmierci św. Jacka, w 1959 roku - 250-lecia Kalwarii na Górze św. Anny czy w 1973 roku - 270 lat obecności obrazu Matki Bożej Opolskiej w Opolu.

Wymieniał też daty powołania kolejnych instytucji diecezjalnych, m.in. w 1949 roku - Wyższego Seminarium Duchownego w Nysie, w 1974 roku - ośrodka formacyjnego dla organistów, który z czasem rozwinął się w Studium Muzyki Kościelnej, a w 2011 w Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej. W latach 80. ubw. powstawały Dom Księży Emerytów, Archiwum Diecezjalne i Muzeum Diecezjalne.

Przemiany, które przyniósł 1989 rok stworzyły możliwość reaktywowania duszpasterstwa wiernych w języku niemieckim, które wówczas było prowadzone w ponad połowie parafii diecezji opolskiej.

Ostatnim z wymienionych wydarzeń było ustanowienie w 2021 roku Diecezjalnego Sanktuarium św. Rity w Głębinowie.

W drugiej części spotkania ks. dr Mariusz Drygier mówił o ludziach. - Historia Kościoła to nie tylko święta, jubileusze, struktury, ale też niemierzalna ilość modlitw, przeżyć, doświadczeń religijnych poszczególnych wiernych. To są zmagania tych wiernych, ich dylematy, wybory, przedsięwzięcia. to decyzje poszczególnych wspólnot i pojedynczych osób. Większość z tych rzeczy jest nieuchwytna dla oka naukowca, rozgrywa się we wnętrzu duszy człowieka - mówił ks. Drygier.

Na pierwszym slajdzie umieszczone były zdjęcia trzech biskupów opolskich: bp. Franciszka Jopa, abp. Alfonsa Nossola i bp. Andrzeja Czai, ale nie o zarządzających diecezją biskupach to była prelekcja.

- Dzisiaj moim zadaniem jest wskazać osoby, które składają się na dzieje Kościoła opolskiego w latach 1972-2022. Doskonale wiemy, że jest to niemożliwe. Ponieważ dzieje Kościoła opolskiego to dzieje wszystkich wiernych, wszystkich parafii, poszczególnych duchownych. Także za wszystkimi dziełami i instytucjami stoją ludzie, ich wysiłki, prace, marzenia, sukcesy i porażki - podkreślał prelegent.

Na drugim slajdzie znalazły się zdjęcia pięciorga laureatów - przyznawanej świeckim przez biskupa opolskiego - nagrody Hyacynthus Opoliensis. Do grona laureatów należą: Teresa Sienkiewicz-Miś, Remigiusz Pośpiech, Krystyna Winiarska, Gerlinde Back oraz Antonius Hommelsheim. - To tylko kropla tych wszystkich osób, które składają się na całokształt dziejów Kościoła na Śląsku Opolskim - zaznaczył historyk.

W dalszej części wykładu ks. Drygier skupił się na dwóch postaciach: ks. Krzysztofie Stanieckim, wieloletnim wykładowcy WSD i WT UO oraz ks. prałacie Edmundzie Cisaku, organizatorze Pieszej Pielgrzymki Opolskiej na Jasną Górę i kapelanie Sybiraków.

Kolejne spotkanie w ramach Wielkopostnych Wykładów Otwartych odbędzie się w sobotę 12 marca o 16.30, również w auli Muzeum Diecezjalnego w Opolu. O specyfice tradycji religijnej diecezji opolskiej opowiedzą: ks. dr hab. Erwin Mateja - w obszarze liturgii, a ks. dr Joachim Kobienia - w duszpasterstwie.

Ks. prof. Piotr Górecki zaprosił też na konferencję naukową organizowaną z okazji 50-lecia diecezji opolskiej, która na Wydziale Teologicznym UO odbędzie się 21 maja. Wezmą w niej udział m.in. ks. Kazimierz Dola, ks. Wolfgang Globisch, bp Jan Kopiec. Pierwsza część będzie dotyczyła dziejów diecezji opolskiej, druga obecnej misji diecezji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..