W Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu trwają rekolekcje powołaniowe pod hasłem "Spójrz w niebo i policz gwiazdy".
- Myślę, że w odkrywaniu pragnień ogromną pomocą jest modlitwa, czyli najpierw warto pójść o porozmawiać o tym z Panem Bogiem. Czasem możemy doświadczać trudności w usłyszeniu głosu Bożego, dlatego warto poprosić kogoś, kto może nam pomóc. Przez drugiego człowieka Pan Bóg też może do nas przemawiać. Również te rekolekcje mogą być pomocne, bo jest to czas, w którym można się wyciszyć i usłyszeć Boży głos. Oczywiście to wcale nie musi oznaczać, że chodzi o powołanie kapłańskie - mówi kleryk Marcin Zalewski.
Modlitwa w kaplicy seminaryjnej. Anna Kwaśnicka /Foto GośćRekolekcje powołaniowe są nie tylko czasem modlitwy i słuchania konferencji, ale też okazją do poznania seminarium od wewnątrz. Uczestnicy razem z klerykami siadają do posiłków, razem z nimi modlą się w seminaryjnej kaplicy. W planie znalazł się też czas na wspólne spotkania przy kawie, spacer po Opolu czy mecz piłki nożnej.
- W seminarium mam kilku znajomym kleryków, których dopytywałem o te rekolekcje. Chciałem w nich uczestniczyć, bo dobry czas, by zastanowić się nad swoim życiem, ale też okazja, by przekonać się, jak funkcjonuje seminarium i poznać księży diecezjalnych. Jestem związany z salezjanami, należę do parafii zakonnej, więc księży diecezjalnych nie znam zbyt dobrze - mówi Eryk Franke z parafii św. Floriana w Miedarach. Podkreśla, że w seminarium poczuł się dobrze. - Mieszkam tuż obok w Diecezjalnym Domu Studenta, zatem to trochę jak w domu. Klerycy są bardzo gościnni, zapraszają do swoich pokojów na kawę. Gdyby ktoś się zastanawiał, to zapewniam, że klerycy nie gryzą - uśmiecha się.
- Podoba mi się hasło "Spójrz w niebo i policz gwiazdy". Rozważamy je w kontekście powołania Abrahama, ale przecież współcześnie gwiazdy podświadomie kojarzymy z pragnieniami. Te rekolekcje są szansą, by te gwiazdy dostrzec i poznać - mówi Eryk.
Każdy uczestnik ma swojego „anioła stróża” czyli kleryka, który mu towarzyszy podczas pobytu w seminarium. - Staramy się uczestnikom pokazać seminarium, opowiedzieć o życiu w seminarium, ale też w prostej rozmowie towarzyszyć im w tym, co odczuwają, jak ten czas przeżywają - wyjaśnia kleryk Maciej Musik.
W sobotę w ramach rekolekcyjnych rozważań zorganizowany został panel, w którym wzięli udział Aneta i Sławomir Seroczyńscy - małżonkowie z Opola, ks. Patryk Wramba - wikariusz parafii katedralnej w Opolu oraz ks. Krzysztof Dulęba - kapłan diecezji gliwickiej, który 7. rok pełni w seminarium posługę ojca duchownego.
Mówili o tym, jak odczytywali swoje pragnienia i odkrywali powołanie.
O rekolekcjach napiszemy również w "Gościu Opolskim" nr 14/2022 w niedzielę 10 kwietnia br.