Uzdrowienie, pojednanie i odnowa

Damian Dekowski z Fundacji "Kłos" mówił w Opolu o formie terapii grupowej dla osób zmagających się z konsekwencjami podjęcia decyzji o przerwaniu ciąży.

W sobotę 9 kwietnia odbyła się w Opolu konferencja pn. "Psychologiczne konsekwencje przerywania ciąży - terapia i profilaktyka". Poprowadził ją Damian Dekowski z Fundacji "Kłos" z Torunia. Podobne konferencje odbędą się 23 kwietnia w Katowicach i 7 maja we Wrocławiu.

- Będąc w Londynie, trafiłem w księgarni na książkę, której tytuł i okładka mnie zainteresowały. Była to książka Jonathana Jeffesa pt. "Co dzieje się po aborcji?". Siedząc na wykładzinie między półkami, przeczytałem większą część tej pozycji. Zrobiła na mnie ogromne wrażenie przez to, że jej autor podszedł do tematu w zupełnie inny sposób. Zaproponował podejście chrześcijańskie, wolne od osądu, w którym najważniejszym pytaniem jest to, co dzieje się po dokonaniu aborcji - mówił Damian Dekowski. - Jest to podejście wolne od często powierzchownego i abstrakcyjnego sporu dotyczącego przerywania ciąży, jaki prowadzą środowiska pro-life i pro-choice - wyjaśniał.

Wspomniana książka, w 2016 roku przetłumaczona przez Damiana Dekowskiego na język polski, została napisana w oparciu o wieloletnie doświadczenie prowadzenia kursu poaborcyjnego pn. "Powrót i odnowa". Kurs ten - dedykowany kobietom i mężczyznom, którzy podjęli decyzję o przerwaniu ciąży - od 1993 roku realizowany jest w małych grupach w Wielkiej Brytanii, a od kilku lat również w kilku ośrodkach w Polsce. Do listy polskich ośrodków właśnie dołącza Opole. Na razie w Polsce uczestniczkami programu są tylko kobiety.

Podczas konferencji Damian Dekowski omówił założenia programu "Powrót i odnowa", który ma charakter terapeutyczny i duchowy, a także przebieg spotkań grupowych, które prowadzone są z dużym zaangażowaniem w zachowanie anonimowości uczestniczek.

- Kobiety, decydując się na udział w kursie, podejmują akt odwagi, ponieważ chcą doświadczyć choć trochę ulgi, a wychodzą kwitnące dzięki doświadczeniu uwolnienia - mówił. Wskazywał, że konsekwencje przerwania ciąży są problemem, z którym człowiek nie jest sam w stanie sobie poradzić, potrzebuje pomocy z zewnątrz. Tymczasem panuje kulturowe przeświadczenie, że nie ma żadnych konsekwencji przerwania ciąży. W rzeczywistości jednak osoba, która taką decyzję podjęła, mierzy się z izolacją, winą i niewyrażonym gniewem. W efekcie następuje wykolejenie naturalnego procesu żałoby.

Jedna z wypowiedzi uczestniczek kursu: "Rozpaczliwie chciałam opowiedzieć o tym, co zrobiłam i przez co przeszłam, a co najważniejsze chciałam to zrobić w środowisku osób wierzących. W bezpiecznej, dyskretnej atmosferze i w kontekście modlitwy zmierzyłam się z tym, co tak długo próbowałam wymazać ze swojego życia. Mogłam sobie wybaczyć i przyjąć przebaczenie od Boga. Naprawdę odczułam miłość Boga do mnie i teraz wiem, że nigdy nie karał mnie za to, co zrobiłam i sama muszę przestać siebie karać. Ciężar spadł mi z serca. Mam nową radość życia!"

W konferencji szkoleniowej wzięły udział m.in. doradczynie rodzinne, nauczycielki, położna, a także klerycy z Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu. Wszyscy obecni bezpłatnie otrzymali książki J. Jeffesa „Co dzieje się po aborcji?”, a także ulotki i broszury edukacyjne.

W Opolu prowadzącą kurs "Powrót i odnowa" jest Magdalena Król. Trwają zgłoszenia - TUTAJ. Cykl składa się z 9 cotygodniowych spotkań, które będą trwały około 2,5 godziny, oraz z jednego dłuższego sobotniego spotkania.

Uzdrowienie, pojednanie i odnowa   Klerycy z WMSD w Opolu wraz z organizatorami konferencji. Anna Kwaśnicka /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..