- Chcemy dziękować Panu Bogu za Kościół opolski i prosić, by stale nam błogosławił, by Boży Duch nas prowadził, byśmy szli konsekwentnie za Chrystusem - mówił bp Andrzej Czaja.
Diecezja opolska została powołana na mocy bulli Pawła VI "Episcoporum Poloniae coetus" z dnia 28 czerwca 1972 r. Obchody złotego jubileuszu rozpoczęły się w Wielki Czwartek, a potrwają do Uroczystości Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.
Podczas liturgii Mszy Krzyżma w katedrze opolskiej, w której wzięli udział kapłani, nadzwyczajni szafarze Komunii św., Liturgiczna Służba Ołtarza z wielu parafii, a także przedstawiciele licznych wspólnot i grup, biskup Andrzej Czaj otworzył jubileuszowe drzwi święte. Najpierw trzykrotnie uderzał w nie pastorałem, a po ich otwarciu uklęknął w progu świątyni i modlił się w ciszy.
Gdy procesja dotarła do prezbiterium zabrzmiał hymn kapłański "Jezus Chrystus uczynił nas", który powstał jako dar z okazji 50-lecia diecezji opolskiej. Hymn, skomponowany na prośbę ks. Piotra Kierpala i ks. Mateusza Mandalki przez Pawła Płoskonia, został uroczyście wykonany przez połączone chóry i orkiestry.
Bp Paweł Stobrawa odczytał dekret Penitencjarii Apostolskiej, która udziela łaski odpustu zupełnego pielgrzymującym do katedry opolskiej w dniach od 14 kwietnia do 20 listopada br.
"Penitencjaria Apostolska na mocy władzy przyznanej jej przez Ojca Świętego Franciszka szczodrze obdarowuje jubileusz diecezji dołączonymi odpustami zupełnymi z zachowaniem zwykłych warunków należycie spełnionych: sakramentalna spowiedź, komunia św. i modlitwa w intencjach papieża. Odpust ten, który na sposób wstawienniczy może być także ofiarowany za dusze w czyśćcu, uzyskują wierni prawdziwie pokutujący, jeżeli nawiedzą kościół katedralny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, biorąc udział w pielgrzymce i pobożnie uczestnicząc w obchodach jubileuszowych tam odprawianych lub przynajmniej przez stosowny okres czasu modląc się do Boga w intencji wierność Polski chrześcijańskiemu powołaniu, upraszania powołań kapłańskich i zakonnych oraz ochrony instytucji ludzkiej rodziny" - oczytał bp Paweł Stobrawa.
Odpust zupełny będą mogli uzyskać również wierni, którzy z powodu wieku i choroby, nie będą mogli pielgrzymować do katedry, ale będą łączyć się duchowo.
- Dziś, gdy dopiero co otwarliśmy nasz złoty jubileusz, chcemy dziękować Panu Bogu za Kościół opolski i prosić, by stale nam błogosławił, by Boży Duch nas prowadził, byśmy szli konsekwentnie za Chrystusem. Chcemy też prosić o moc i światło Bożego Ducha, abyśmy potrafili jak najlepiej zaczerpnąć z łaski odpustu i z obfitego błogosławieństwa, które z pewnością będzie towarzyszyć przeżywaniu naszego jubileuszu - mówił bp Andrzej Czaja. Zachęcał, by podjąć zadanie, które jest wyrażone w wezwaniu wpisanym w logo obchodów: "Bliżej Boga-Człowieka".
- Chodzi o zbliżenie się do Jezusa, który do końca nas umiłował. Chodzi o duchowe odrodzenie i zdynamizowanie życia Kościoła, który stanowimy. Ma nas do tego pobudzić spojrzenie na Chrystusowy krzyż, zakrwawione Jego oblicze i przebity Jego bok. Stąd w logo obchodów jubileuszu zarys, kontury ukrzyżowanego Pana chwały - wskazywał ordynariursz.
U końca Mszy św. biskup opolski dziękował wszystkim wiernym za modlitwę w intencji kapłanów. - Potrzebujemy kapłanów na co dzień, a jest ich coraz mniej. Słabną też na siłach. Potrzeba, byście kochani wspierali całe nasze prezbiterium nieustannie - mówił bp Czaja. Prosił też o modlitwę o nowe powołania.
- Mamy w tej chwili w seminarium, nie biorąc pod uwagę diakonów, którzy mają niebawem przyjąć święcenia prezbiteratu, zaledwie 29 kleryków. Do 2030 roku ze względu na wiek odejdzie z parafii około 90 księży. Staniemy przed trudnym wyzwaniem łączenia parafii. Ale może się to zatrzymać, jeśli będziemy usilnie prosić o powołania - podkreślał ordynariusz. - Módlmy się też o nowe powołania do służby w Kościele. To problem, kiedy księża są obładowani zadaniami, a w parafii nie ma nawet kościelnego w zakrystii. To duże wyzwanie dla księży zwłaszcza w małych parafiach, w których jest kilka kościołów, a za chwilę może być ich jeszcze więcej - mówił.
Biskup zwrócił się także do muzyków, którzy śpiewali i grali podczas Mszy Krzyżma. - Bóg zapłać wam z całego serca. Dzięki wam tak pięknie można było tę liturgię przeżywać. Dzisiaj świadomość, że w czasie liturgii łączą się sprawy Boskie z ludzkimi, niebo z ziemią, była nam szczególnie bliska - dziękował bp Czaja.
Natomiast wskazując na nowy krzyż procesyjny, drewniany i pozłacany, który powstał na wzór krzyża, jaki młodzież opolska otrzymała od biskupa na Górze św. Anny podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku, zapowiedział, że wszystkie kościoły w diecezji otrzymają podobny krzyż ołtarzowy z brązu podczas dekanalnych pielgrzymek do katedry opolskiej, które według ustalonego harmonogramu będą odbywały się w niedziele maja, czerwca, września i października. - Mamy to być widzialny znak naszej jedności, tego, że jesteśmy wspólnotą wierzących, że idziemy razem za Chrystusem, prowadzeni mocą Bożego Ducha. Bardzo się cieszę, że udało się te krzyże przygotować. Przyjmijcie je w darze od nas - prosił ordynariusz.
Na zakończenie uroczystości bp Andrzej Czaja na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej udzielił wszystkim uczestniczącym w liturgii błogosławieństwa papieskiego połączonego z odpustem zupełnym.