"Program obchodów złotego jubileuszu powstania diecezji opolskiej, zawarty w wezwaniu: Bliżej Boga-Człowieka, to nic nadzwyczajnego. To po prostu powrót do źródeł chrześcijaństwa" - napisał bp Andrzej Czaja.
Na Mszę Wieczerzy Pańskiej biskup Andrzej Czaja skierował do diecezjan list pasterski, w którym podpowiada, jak przeżywać złoty jubileusz diecezji opolskiej. Właściwie zaprasza diecezjan do realizacji przesłania, które jest zawarte w haśle towarzyszącym obchodom: "Bliżej Boga-Człowieka".
"Chodzi o podjęcie trudu zbliżenia się do Jezusa, który jest naszym Zbawicielem. Ufam, że realizacja zadania przyczyni się do większego otwarcia na Boga i bliźniego, a wskutek tego do skutecznej odnowy, rozwoju i dobrego jutra naszego Kościoła" - napisał biskup opolski.
List ma pięć części, w którym ordynariusz nakreśla, dlaczego i w jakim celu mamy zbliżyć się do Pana.
Po pierwsze, mamy zbliżyć się do Pana, bo On do końca nas umiłował. Po drugie, aby Go przeprosić i odnowić z Nim przymierze. Po trzecie, aby poczuć i móc przeżywać Jego obecność. Po czwarte, aby wziąć Go w swoje życie. I wreszcie po piąte, mamy zbliżyć się do Pana, realizując posługę miłości.
"Złoty jubileusz naszego Kościoła jest dobrą okazją do wykonania przez nas zasadniczego kroku w tym kierunku. Mam na myśli powrót do pierwotnej gorliwości w kształtowaniu więzi z Panem. Niech jego owocem będzie głęboka przemiana naszego życia, także w relacjach z ludźmi, abyśmy w listopadzie mogli razem, jako wyraz odnowy naszego Kościoła proklamować Jubileuszowy Akt przyjęcia Jezusa za Króla i Pana" - napisał bp Czaja.
"Drodzy Diecezjanie, już jutro, w Wielki Piątek, mamy wyjątkową możliwość przeproszenia Boga za swoje grzechy w naszych świątyniach: w formie adoracji krzyża, czy rozważania drogi krzyżowej. Natomiast formę diecezjalnego przebłagania Boga za nasze grzechy będzie miała jutrzejsza droga krzyżowa na Górze św. Anny. Serdecznie wszystkich zapraszam do włączenia się w nią. Rozpoczniemy ją o godz. 9.00 przy kaplicy Wieczernika. Podobne akty przebłagania Boga będą jeszcze dwukrotnie na Górze św. Anny: podczas wrześniowych obchodów kalwaryjskich i w czerwcu, przed pielgrzymką młodzieńców i mężczyzn, gdy w łączności z Ojcem Świętym będziemy zamykać Rok Rodziny. Wówczas, w sobotę 25 czerwca, zapraszam na pokutną drogę krzyżową wszystkich małżonków naszej diecezji" - zapowiedział ordynariusz.
Z kolei rozwijając trzeci punkt listu pasterskiego, zwrócił uwagę na fakt, że wskutek pandemii część wiernych przestała chodzić do kościoła, a młodzież coraz częściej nie widzi sensu w takim praktykowaniu wiary.
"Jeśli to się ma zmienić, potrzeba z naszej strony wyrazistego świadectwa wartościowania każdej możliwości spotkania z Panem w Jego domu: udziału w Eucharystii, nabożeństwach, trwania na adoracji czy nawiedzenia Pana Jezusa obecnego w tabernakulum. To też będzie bardzo ważny nasz wkład w przeżywanie Złotego Jubileuszu, który może zrodzić wiele dobrego owocu" - podkreślił bp Czaja.
Nakreślając przebieg jubileuszowych obchodów biskup opolski zapowiedział: "obchody naszego Jubileuszu będą skoncentrowane wokół sprawowania uroczystej liturgii w ramach dorocznych obchodów ważnych wydarzeń dla życia naszego Kościoła, takich jak diecezjalne pielgrzymki i odpusty: Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Opolskiej, św. Anny, św. Jacka. Dla podniesienia ich rangi zaprosiłem zacnych gości. Przybędą m.in. kard. Kurt Koch, kard. Kazimierz Nycz i abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Uroczystej liturgii w katedrze opolskiej 11 października br. z udziałem Konferencji Episkopatu Polski będzie przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, a słowo Boże wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski".
U końca listu bp Czaja zachęcił do tego, by wchodzić w osobowe relacje z potrzebującymi i razem dźwigać ciężar ich życia.