Zbiory do tej pory przechowywane w prywatnych kolekcjach - o których istnieniu często nikt nie wiedział - prezentowane są od dziś w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. To nowe nabytki WBP dzięki dużej dotacji samorządu województwa.
Nie wiem, jak to się stało, ale jakieś niebiosa zadziałały. W 2021 r. Wojewódzka Biblioteka Publiczna otrzymała z samorządu województwa dotację na uzupełnienie zbiorów zabytkowych. Dla nas 846 tysięcy to była kwota, która pozwoliła trochę „poszaleć”. Działania szły w tym kierunku, żeby zdobyć najcenniejsze rzeczy, które znajdują się na rynku antykwarycznym lub w zbiorach prywatnych. Był to duży wysiłek, żeby taką kwotę dobrze wydać. Z tego wyzwania panie Mirosława Koćwin i Barbara Giedrojć z Oddziału Zbiorów Specjalnych i Zabytkowych wywiązały się doskonale. Ta wystawa jest pokłosiem naszych działań w roku 2021 - powiedział Tadeusz Chrobak, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, otwierając 21 kwietnia w Galerii WuBePe wystawę pt. „Po raz pierwszy światło ujrzały…”.
Na wystawie prezentowanych jest kilkadziesiąt starodruków, zabytkowych grafik i map. To tylko część ubiegłorocznych nabytków WBP.
- W sumie za 846 tys. złotych Barbara Giedrojć kupiła 1755 przedwojennych fotografii i 1595 pocztówek, a ja kupiłam 69 starodruków, 85 grafik zabytkowych, 59 map i jeden atlas mieszczący 3 mapy. To była naprawdę ciężka praca, ale jesteśmy bardzo usatysfakcjonowane tym, że możemy teraz te zbiory państwu pokazywać. One są digitalizowane i będą dostępne na stronie Opolskiej Biblioteki Cyfrowej. Najważniejsze jest to, żeby pokazywać przeszłość zaklętą w grafikach, mapach, starodrukach. Mamy co pokazywać - powiedziała Mirosława Koćwin, kierownik Oddziału Zbiorów Specjalnych i Zabytkowych WBP.
WBP w Opolu jest jedną z nielicznych bibliotek, która oprócz współcześnie wydawanych książek i czasopism gromadzi zabytki piśmiennictwa oraz ikonografii.
W pięciu salach Galerii WBP można oglądać wiele cennych zabytków, z których najstarsze pochodzą z XVI wieku. Uwagę zwracają m.in. akwaforty Giovanni Battisty i Francesco Piranesiego przedstawiające zabytki antycznego Rzymu (m.in. Koloseum, fragmenty Forum Romanum, willę cesarza Hadriana), pięknie wydawane mapy i panoramy miast z XVI i XVII wieku, ryciny, miedzioryty i akwaforty o tematyce religijnej. Są ilustrowane rycinami i miedziorytami Mszały potrydenckie. Zachwycają wielkich formatów ilustracje do opisu podróży brytyjskiego admirała Ansona dookoła świata czy dzieła opisującego Imperium Osmańskie. I długo by można jeszcze wyliczać.
Wystawę w Galerii WuBePe (ul. Piastowska 20) będzie można oglądać do 13 maja. Wstęp wolny. Od 17 maja w tym samym miejscu będą eksponowane przedwojenne pocztówki zakupione w 2021 r.
Mirosława Koćwin i Tadeusz Chrobak podczas otwarcia wystawy. Andrzej Kerner /Foto Gość