W Opolu odbyły się uroczystości z okazji stulecia Związku Polaków w Niemczech.
- Idea jedności Polaków, która jest wpisana w Pięć Prawd Polaków (uchwalonych przez I Kongres Polaków w Niemczech w roku 1938 –przyp. ak), zadziwia w szczególności. Wiemy: z tą jednością naszą nie jest najlepiej. Tej jedności bardzo nam brakuje na wielu poziomach życia społecznego. Także w Kościele w Polsce. Bywa, że i w rodzinach - mówił dzisiaj w katedrze biskup opolski Andrzej Czaja, który przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny. Od tej Eucharystii rozpoczęły się w Opolu obchody setnej rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech (utworzonego 27 sierpnia 1922 r.), które zorganizowała Rodzina Rodła we Wrocławiu pod patronatem marszałka województwa opolskiego. Pięć Prawd Polaków tj. 1. Jesteśmy Polakami, 2. Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci, 3. Polak Polakowi bratem, 4. Co dzień Polak Narodowi służy, 5. Polska Matką naszą, o Matce nie wolno mówić źle - to rodzaj credo Związku Polaków w Niemczech i Rodziny Rodła.
W katedrze opolskiej zgromadziło się kilkanaście pocztów sztandarowych: szkół z terenu woj. opolskiego oraz NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego.
- Aż prosi się powtórzyć słowa apostoła Pawła: "Upominam was, bracia w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa, abyście żyli w zgodzie, by nie było wśród was rozłamów, abyście byli jednego ducha i jednej myśli". Dlaczego to takie ważne? Historia nasza uczy nas, że brak jedności między nami zagraża naszemu dobru, naszej przyszłości. Ileż znamy takich dat historii, gdy brak jedności, waśnie i spory prowadziły do tragedii - mówił bp Andrzej Czaja.
W homilii - nawiązując do Pięciu Prawd Polaków, uchwalonych podczas I Kongresu Polaków w Niemczech w 1938 r. – biskup podkreślał wagę jedności, o którą prosił Jezus w czasie Ostatniej Wieczerzy. – Jeśli my, chrześcijanie, jesteśmy powaśnieni, nie ma między nami zgody, nie ma jedności to możemy wspaniałe słowa mówić, a świat tego „nie kupi”. Jeśli my nie dajemy świadectwa jedności, świat nie wierzy w Boga, nie przyjmuje tego, że Jezus został posłany na świat dla naszego zbawienia - mówił.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości i poczty sztandarowe prowadzeni przez orkiestrę dętą z Łowkowic przeszli pod Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Tam odśpiewano hymn Polski, prezes Rodziny Rodła- Wrocław Tadeusz Szczyrbak wygłosił mowę na temat ideowego dziedzictwa ZPwN, odbył się uroczysty apel pamięci, bractwo kurkowe z Nysy oddało salwę honorową oraz złożono wieńce i kwiaty.
Końcowa część uroczystości (występy artystyczne dzieci i młodzieży, prezentacje, prelekcje i przemówienia) odbyła się gmachu Filharmonii Opolskiej.