W Gogolinie odbyła się dwudniowa konferencja pt. "25 lat polskiej odnowy wsi, dorobek i wyzwania".
W konferencji, która odbywała się 2 i 3 czerwca w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie, wzięli udział m.in. senatorowie, samorządowcy, członkowie Lokalnych Grup Działania i specjaliści z różnych stron Polski.
25 lat temu województwo opolskie było prekursorem programu "Odnowa Wsi" w Polsce. - To tutaj zrodził się pomysł i przez lata był rozwijany. Ta idea realnie wpłynęła na to, jak dziś wygląda wieś. Sukces programu wynika z sieciowania działań oraz umiejętności szukania i znajdowania kompromisów. Wsi dedykowaliśmy bardzo wiele projektów inwestycyjnych. Udało się nam odrodzić Koła Gospodyń Wiejskich - mówił Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.
W wielu wystąpieniach podkreślana była aktywność sołtysów i liderów, który w lokalnych społecznościach tworzą plany działania, pozyskują środki i realizują kolejne zadania.
- Mamy świadomość, że okres rozkwitu odnowy wsi jako podejścia rozwojowego obszarów wiejskich oraz związanych z tym nadziei, by metoda ta odegrała wiodącą rolę w rozwoju obszarów wiejskich w Polsce, to czas przeszły - podkreślił poseł Ryszard Wilczyński, który 25 lat zainicjował w województwie opolskim program "Odnowy Wsi".
- Czujemy, że czynniki motywujące społeczności lokalne do prowadzenia odnowy wsi, wobec uzyskanego postępu i poczucia dobrostanu mocno osłabły. Złoty okres tego programu przypadł na lata 2004-2013. Dziś warto przeanalizować minione 25-lecie i poszukać drogi na przyszłość - przekonywał Ryszard Wilczyński.
"Wyniki badań naukowych wskazują nam, że główny nurt nadal zmierza w kierunku urbanizacji, ale przednicy trend, a więc opuszczanie miast i nowe migracje na obszary wiejskie, po pandemii będą się wzmagały i ulegną przyspieszeniu" - zauważył w przesłanym liście Erwin Pröll, przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi ARGE.
Widzi w tym szansę dla bardziej kreatywnych i innowacyjnych wsi i małych miasteczek, które dostrzegają i wykorzystują swój potencjał, jak i dla tych, którzy mają odwagę wyznaczać granice tam, gdzie sukcesy osiągane w bliskiej perspektywie mogłyby stać się balastem dla przyszłych pokoleń.
Erwin Pröll podkreślił, że te procesy wymagają życzliwego podejścia do osiedlających się mieszkańców, odpowiedzialnego planowania przestrzennego, zaopatrzenia na poziomie lokalnym w dobra i artykuły oraz dostępności placówek pielęgnacyjno-opiekuńczych.
"W tym procesie pomocne i motywujące jest odejście od zaściankowego myślenia, wymiana doświadczeń, uczenie się od siebie nawzajem. Właśnie to promujemy od ponad 33 lat w ramach ARGE" - wskazuje Erwin Pröll.
- Pieniądze leżące na koncie nie tworzą zmian, tylko dają możliwości. Musimy się obudować naszymi chęciami - zachęcał marszałek Andrzej Buła.
- Rozmawiamy o tym, co wydarzyło się przez 25 lat na opolskiej i polskiej wsi. Program "Odnowy Wsi" ma tutaj niewątpliwie ogromne znaczenie. Można sobie zadać pytanie, czy program wpłynął na zmiany - oczywiście, że tak. Dyskutować można natomiast o tym, w jakim stopniu. Chodzi o inicjatywy oddolne, remonty, zmiany w jakości życia. Opolska wieś jest marką naszego województwa - mówił członek zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka.
Więcej w „Gościu Opolskim” nr 24/2022 w niedzielę 19 czerwca br.