Jeszcze dziś (w niedzielę 19 czerwca) w parafii NSPJ w Opolu można obejrzeć film o św. Ignacym Loyoli.
To amatorski projekt, realizowany przez wspólnotę ministrantów i lektorów z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i o. Przemysława Wysogląda SJ, wikariusza tej jezuickiej parafii. Film powstał w oparciu o komiks, także autorstwa o. Przemka, pt. "Iñigo - Niebezpieczne życie Ignacego Loyoli". W poszczególne role wcielili się młodzi z LSO.
- Inspiracją do nakręcenia tego obrazu jest trwający właśnie Rok Ignacjański. Nie jest to jednak typowa filmowa hagiografia, ale nasze opowiadanie o tym, jak przeżywamy przyjaźń, w kontekście relacji pomiędzy św. Ignacym Loyolą a św. Franciszkiem Ksawerym, pojawia się tam też św. Piotr Faber. Chcieliśmy się podzielić tym, kim jesteśmy, co robimy - opowiada o. Przemysław.
W czasie trwającego 50 minut seansu na ekranie pojawiają się kadry z komiksu o św. Ignacym autorstwa o. Przemka, tyle że wzbogacone o animacje, są makiety, lalki, przeplatane scenami kręconymi z udziałem młodych aktorów w różnych miejscach. Swoją drogą specjalna nagroda powinna być przyznana temu, kto je wszystkie rozpozna...
Całość tej niskobudżetowej produkcji, kręconej telefonami komórkowymi, bez udziału profesjonalnej ekipy i całego "zaplecza filmowego", wyszła zaskakująco, ciekawie, efektownie i nowocześnie.
Część aktorów z o. Przemkiem. Wszyscy po premierze - na zdjęciu w galerii. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość- To było dla nas ciekawe doświadczenie, świetne dla integracji. Dla nas od efektu ważniejsza była sama realizacja, to, że mogliśmy coś razem zrobić, spędzić ze sobą czas podczas wyjazdów w różne miejsca. Ale całość wyszła lepiej niż się spodziewaliśmy - dzielą się wrażeniami aktorzy: Mateusz Grabiński, Wojciech Szokalski i Mateusz Kozicki.
Premierowe pokazy odbyły się już wieczorem 17 i 18 czerwca na dużym ekranie w auli o. Czaplaka w budynku DA Xaverianum. Ostatni - 19 czerwca o tej samej porze. Wstęp za dobrowolną ofiarą, która będzie przeznaczona na funkcjonowanie duszpasterstwa LSO. Przed i po projekcji można kupić filmowe gadżety, plakaty, książki, rysunki i inne pamiątki związane z trwającym jubileuszowym Rokiem św. Ignacego.
W późniejszym terminie film ma być dostępny w internecie, można go szukać przez stronę parafii NSPJ w Opolu.
Więcej o filmie i jego powstawaniu w kolejnym wydaniu "Gościa Opolskiego" (nr 26/2022).